Na tradiční výstavě je k vidění celá řada různých druhů rostlin. Zajímavostí je, že mnoho vystavených kaktusů kvete. To potěší nejen oko návštěvníka výstavy, ale i pěstitele.

„Letos je to už dvaatřicátý ročník této výstavy,“ uvedl Josef Králík, předseda Klubu kaktusářů v Přerově. Návštěvníci mohou mezi vystavovanými exponáty spatřit i jeho sbírku kaktusů.

„Pěstováním kaktusů se zabývám přes čtyřicet let, pokud nepočítám asi desetiletou přestávku, kdy jsem studoval a přebudovával dům. K této zálibě mě vlastně před mnoha lety přivedl tchán,“ vzpomněl pěstitel Králík, který žije v Lipníku nad Bečvou.

Ten se také svěřil, že většinu kaktusů vypěstuje ze semen a největší radost má z toho, když rostlina začne kvést.

„Vidět květ kaktusu je vlastně takový malý zázrak. Málokomu se kaktus za péči odvděčí květem,“ míní Králík. Za největší letošní pěstitelský úspěch považuje to, že mu rozkvetl třiceticentimetrový kaktus, který obvykle kvete až v momentě, kdy dosahuje dvou metrů.

„Na výstavě tuto rostlinu návštěvníci však neuvidí, protože je příliš vzrostlá,“ vysvětlil Králík. „Zajímavostí je například kaktus z rodu Neowerdermannia. Indiáni si z něj dokonce připravují salát,“ doplnil.

Největším vystavovaným exponátem je pak Echinocactus Grusonii, jehož průměr činí kolem čtyřiceti centimetrů a stáří pěstitelé odhadují na 30 až 35 let.

Výstava potrvá do neděle 25. května a přístupná je od 9 do 17 hodin. Návštěvníci si zde mohou některé druhy kaktusů i sukulentů dokonce zakoupit.