„Ve vesnici stále žijí rodinní příslušníci těchto statečných mužů a žen, jejichž osudy si musíme stále připomínat, aby válečné konflikty neovládly svět. V době, kdy vede Rusko válku proti svobodné Ukrajině, mi toto téma přijde příznačné. Návštěva výstavy nás přiměje zamyslet se nad minulostí i budoucností,“ uvedla Stanislava Čočková z Muzea Záhoří ve Veselíčku, které v letošním roce vstupuje do jubilejní desáté sezony.

Na výstavě jsou zachyceny osudy sedmnácti obyvatel Veselíčka, kteří skončili v různých koncentračních táborech nebo ve věznici ve Wroclawi. „Na sedmnácti panelech je stručně popsán jejich životopis a uvedeni jsou i jejich příbuzní, kteří na Veselíčku stále žijí. K vidění jsou fotografie, zápisky, dokumenty, ale i dobové oblečení. Celá expozice znázorňuje hospodu, odkud byla většina těchto lidí do koncentračních táborů odvlečena,“ upřesnila Čočková.

Expozice byla uspořádána u příležitosti 80. výročí odvlečení obyvatel do koncentračních táborů. Na den vernisáže, tedy čtvrtek 9. března, navíc připadne Den památky obětí vyhlazení tábora v Terezíně. Výstava bude v Muzeu Záhoří přístupná do konce června, a to každou sobotu od 16 do 18 hodin.