První skautský oddíl vznikl v Hranicích v roce 1920. Od začátku začali hýbat kulturním a sportovním životem v celém regionu. Jejich činnost byla ale několikrát přerušena.

„Hlavní organizace českých skautů byla třikrát rozpuštěna, a to v roce 1940, 1950 a 1970. V době zákazu působili například pod hlavičkou pionýra nebo jiných oddílů. Právě po sametové revoluci je to nejdelší období, kdy skauti fungují v kuse a svobodně už 30 let,“ připomněl vedoucí střediska hranických skautů Petr Macháň.

Na výstavě jsou k vidění dobové skautské kroje, šátky, klobouky, opasky, odznaky, výšivky, fotografie a spoustu dalších historických předmětů zaměřených na skauting. Atmosféru skautského tábora dotváří indiánské týpí, podsadový stan a táborové ohniště. „Všechny historické artefakty, které jsou na výstavě, pocházejí ze soukromých sbírek všech členů našeho střediska, dnes již bývalých a neaktivních, kterým se říká old skauti. Výrazné množství nám poskytl Pavel Bartošek, který byl po revoluci nejdéle vedoucím náčelníkem našeho střediska,“ popsal Petr Macháň

Snahou výstavy je také všechny historické předměty a materiály zkatalogizovat a zdigitalizovat.

„Muzeum nám nabídlo místo v depozitáři, kde budou všechny věci uloženy a budou tak zachovány pro další generace,“ doplnil vedoucí střediska hranických skautů.

Balení batohu na čas i křesání křemenem

Skauting je především dětskou organizací a na to mysleli také pořadatelé expozice. Část výstavy je totiž interaktivní.

„Především pro děti je připraveno několik úkolů, ve kterých si procvičí dovednosti, které by měl zvládnout každý správný skaut. Připravili jsme například balení batohu na čas, přesnost při zatloukání hřebíku, vázání uzlů nebo křesání křemenem. Během výstavy tady poběží také videoprojekce z naší činnosti,“ vyjmenoval Petr Macháň.

Hranické středisko má v současnosti 117 členů.

„Dostáváme se na čísla, která byla kolem roku 1930, kdy nebyly téměř žádné jiné spolky. Velmi nás to těší, že v konkurenci tolika sportovních oddílů a jiných kroužků, je o skauting takový zájem. Dokonce poslední tři roky máme dětí nadbytek a velký nedostatek vedoucích, přivítáme proto každého, kdo by chtěl s námi spolupracovat, je to jen o chuti a o času,“ pokračoval vedoucí střediska hranických skautů.

Na zahradě postaví jurtu

Není divu, že při takovém počtu členů je hranickému středisku současná klubovna na třídě Československé armády už hodně těsná. Proto rozjeli před dvěma lety nový projekt s názvem Skautská jurta.

„Podařilo se nám získat krásnou a velkou zahradu za židovským hřbitovem. Chceme zde postavit jurtu – mongolský stan, který bude celoročně obyvatelný. Od města Hranice se nám podařilo získat významnou podporu. Nyní už máme 90 procent částky, což je půl milionu,“ zmínil Petr Macháň, který dodal, že i s tímto projektem a jeho plány se návštěvníci seznámí na této výstavě.

Výstava potrvá do neděle 20. září a místo obvyklé vernisáže proběhne dernisáž, a to v pátek 18. září v 17 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.