Podle kustodky Martiny Škopové si nablýskané stroje chodí prohlédnout rodiče s dětmi, motorkáři i starší generace.

„Denně sem přijde v průměru 40 návštěvníků, nejvíce to bývá o víkendu. Máme zde vystavených 22 motorek,“ řekla Škopová.

Nejstarší stroj, který zde zájemci mohou vidět, má za sebou devadesát let.

„Motokolo DKW německé výroby pochází z roku 1920 a poháněl ho dvoutaktový motor,“ popsal šéf Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek, který má na výstavě i několik vlastních kousků.

Kolo, na kterém se jeho řidič při šlapání nenadřel, by jistě i dnes mnozí cyklisté ocenili. Motorek má motokolo umístěné za sedadlem a částečně pod ním, takže jezdci při jízdě nahřívalo pozadí.

Většina vystavených strojů má za sebou renovaci, některé kousky jsou ale v původním stavu.

„Je zde zastoupená celá řada značek, kromě těch z Česka také z Anglie, Francie, Německa a Belgie,“ uvedl Zemánek.

Všechny motorky jsou funkční a pro výstavu je zapůjčili majitelé z okruhu přibližně pětadvaceti kilometrů.

Výstava Babičky motorky je otevřená od čtvrtka do neděle mezi 13. a 16. hodinou. Potrvá až do 12. prosince a je teprve druhou expozicí, která se v nové městské galerii v zámeckém areálu v Bratrské ulici koná.

Předtím zde zájemci mohli zhlédnout kovové plastiky Igora Kitzbergera. O historické motocykly je ale patrně větší zájem.

„Velká návštěvnost mě nepřekvapila, vím, že lidé se o veterány hodně zajímají. Udivuje mě ale zájem starších lidí, kteří si motorky pozorně prohlížejí, ne že by jen v rychlosti prošli výstavou,“ podotkl Zemánek, který má pro zájem seniorů vlastní vysvětlení: „Možná si přitom zavzpomínají, na čem kdysi sami jezdili na rande.“