Výstavní panely jsou umístěny ve druhém patře a lemují přístupovou cestu na radniční věž. Ucelenou formou zprostředkovávají klíčové okamžiky naší země od vzniku republiky.
Představují zahraniční legie a jejich význam, vzpomínají Mnichovskou dohodu, atentát na Heydricha, ale také okupaci ruskými vojsky a podobné zlomové události.
„Výstava vznikla v roce 2008, aby připomněla význam let s osmičkou na konci, jako 1918, 1948 a 1968,“ vysvětlila její prapůvod ředitelka knihovny Marie Jemelková s dodatkem, že od té doby putují panely po městech, knihovnách a muzeích celé republiky.
Pořadatelem výstavy je Asociace nositelů legionářských tradic. Ta k této příležitosti vydala i publikaci, jejíž název je totožný s pojmenováním výstavy.
„Je to stručný průvodce českou historií dvacátého století a například učitelům dějepisu může být velmi užitečný,“ řekla Jemelková. Výstava samotná je podle ní vhodná pro širokou veřejnost, včetně školáků a studentů.
„Některé školy už projevily zájem o její návštěvu s výkladem. Chystají se k nám po prázdninách,“ dodala ředitelka a připomněla, že Osudové roky české státnosti si mohou lidé přijít prohlédnout v otvírací dobu knihovny až do konce září.