„Je jasné, že při bagrování kanalizace se to bez bahna neobejde, ale mohlo to být celé mnohem lépe zorganizované a vůbec více hlídané nebo kontrolované,“ postěžovala si Deníku obyvatelka drahotušské Zahradní ulice, která nechtěla zveřejnit své jméno.

Ta popsala i několik kritických případů. „Cesty jsou po zahrnutí hrbaté, takže po dešti je kaluží milion, vůbec to nesrovnají do roviny. Bagristi jsou málo ohleduplní, často bahnem zastříkají omítky na domech,“ uvedla žena.

Podle představitelů zdejšího osadního výboru je však většina drahotušských obyvatel s problémy spojenými se stavbou smířena.

„Samozřejmě že z toho lidé nadšení nejsou, ale chápou, že bez toho, aby byly rozkopané ulice a cesty, se kanalizace udělat nedá,“ řekla předsedkyně místního osadního výboru Vlasta Zapatová.

Ta také obstarává styk mezi obyvateli Drahotuš a zástupci stavební firmy či investora, kterým je firma Vodovody a kanalizace Přerov. „Když přijdou lidé s nějakým konkrétním problémem, tak jej se stavebníky řeším,“ dodala Zapatová.

Další komplikace vznikají místním lidem i obyvatelům okolních obcí kvůli uzavírkám silnic. „Do Drahotuš vedou od Hranic v podstatě dvě přístupové cesty, jedna od kruháče U Jakuba a druhá kolem Barborky. A oni je teď klidně začnou dělat obě najednou,“ popsala situaci žena ze Zahradní ulice.

Silnice od kruhového objezdu U Jakuba je zavřená úplně, na druhé řídí provoz semafor na střídavé projíždění každého pruhu.

„Všechny uzavírky řešíme se správcem komunikací, což je v tomto případě Olomoucký kraj. Neprůjezdná je v současnosti jen cesta od rondelu U Jakuba a Nádražní ulice. Průjezdná je ale cesta ve směru od Slavíče a také Hranická ulice,“ vysvětlil zástupce investora Jaroslav Dřízga.

Podle jeho slov většina místních lidí omezení akceptuje. „Věděli jsme, že budou rozkopané cesty a že budeme mít problémy s dopravou, ale bereme to jako daň za to, že kanalizace bude hotová,“ řekla například dalších ze zdejších obyvatel Magdalena Gladišová.

S komplikacemi kvůli stavbě kanalizace se budou muset Drahotušští ještě nějakou dobu smířit. „Stavba by měla být hotová do konce roku,“ sdělil Jaroslav Dřízga ze společnosti Vodovody a kanalizace Přerov.