V obou případech budou jejich vybudování platit investoři, kteří ve městě chtějí stavět nové supermarkety.

Podobně na tom jsou Hranice. Také zde rondely platí soukromí investoři.

Jeden rondel by měl vyrůst v Lipníku na křižovatce ulic Jezerské a Hranické, v jejíž blízkosti má vzniknout obchodní centrum Tesco.

„Stávající klasická křižovatka se upraví na okružní a v souvislosti s tím se přesune i přechod pro chodce a budou zde vybudovány nové chodníky,“ uvedla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Stavba druhého rondelu se zamýšlí na křižovatce ulic Osecká, Piaristická a Neffova, kde se má stavět market Lidl. „Ani v jednom případě není investorem město, ale společnosti, které zde hodlají vybudovat obchodní centra,“ doplnila Gladišová.

Vedení lipnické radnice zvažuje upravit ve městě ještě jednu křižovatku, a to u místní pošty. Ta by měla být přebudována na okružní, aby řidiči mohli ze směru od Hranic odbočit přímo do Týna nad Bečvou, aniž by museli objíždět celé centrum.

Podle zástupců města přilehlé ulice Novosady a Komenského sady však stále zůstanou jednosměrné. „Řešení této křižovatky je zatím ve formě studie,“ dodala závěrem Gladišová.

V Hranicích se má stavět nový kruhový na třídě 1. máje. „Bude se zde za prodejnou Ekoprogres stavět nové obchodní centrum. Protože by nebylo možné jinak je dopravně zapojit, dalo si město podmínku, že investor zde vybuduje na své náklady okružní křižovatku,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Jak dále připomněl, hranická radnice již peněz soukromých firem využila při stavbě dvou rondelů.

„Jeden je na třídě 1. máje a slouží jako napojení ke Kauflandu, na zbudování rondelu U Sparty se pak podílely Lidl a Hypenova, které mají v blízkosti své prodejny,“ uvedl Bakovský.

Dagmar Rozkošná, Martin Pjentak