Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice lákají lidi na bydlení

HRANICKO/PŘEROVSKO - Velký boom ve výstavbě nových rodinných domů zažívají některé obce na Přerovsku. Cílem nové výstavby je přilákat do vesnic mladé lidi. Kvůli tomu obce vykupují pozemky, vybavují je inženýrskými sítěmi a za výhodnou cenu je nabízejí jako stavební parcely.

29.8.2007
SDÍLEJ:

Lokalitu s parcelami pro šestnáct rodinných domů připravila obec Všechovice.Foto: DENÍK/Romana Rončáková

KOKORY

Jen v Kokorách na Přerovsku obec počítá s vybudováním devíti rodinných domů. „Kromě staveb v lokalitě, které říkáme Olomoucká, uvažujeme ještě o další, která je však momentálně v přípravné fázi. O ní budeme jednat až příští rok,“ řekla starostka obce Kokory Hana Zittová.

VŠECHOVICE

O dvou lokalitách uvažuje také starosta obce Všechovice Radovan Mikuš. Při první etapě výstavby, která byla zahájena v roce 2005, obec počítá s šestnácti rodinnými domy, z nichž už se pět staví.

Na ostatní parcely se hlásí zájemci. O dalších šestnácti domech obec uvažuje do budoucna. „Z výstavby nových domů máme radost, protože tak můžeme do obce nalákat více mladých lidí s rodinami,“ řekl starosta Všechovic Radovan Mikuš.

Jak dodal, v druhé etapě obec počítá s dalšími šestnácti domy. Dobré bydlení v této lokalitě zajišťuje také mateřská školka, základní škola, ale i nákupní středisko. „Navíc si myslím, že naše obec má dobrou polohu. Od nás je to kousek do Hranic a také do Přerova, takže lidé mohou bydlet ve Všechovicích a dojíždět za prací do větších měst. Tím se nám v obci nebude snižovat počet obyvatel a investice se nám vrátí zpět,“ doplnil Mikuš.

Výše nákladů na výstavbu dosáhla ve Všechovicích čtrnácti milionu korun. „Část peněž jsme získali z Ministerstva pro místní rozvoj, část jsme financovali z obecního rozpočtu a také jsme si vzali osmimilionový úvěr od banky,“ vysvětlil Mikuš.

ROKYTNICE

Jak uvedl starosta obce Rokytnice Vojtěch Soldán, na vybudování nových rodinných domků obec použila prostředky pouze z vlastních zdrojů. „Máme třicet osm hotových a prodaných rodinných domů, jejichž vybudování stálo dvacet čtyři milionů korun. Protože jsme však malá obec, žádné dotace jsme nedostali,“ dodal Soldán.

SKALIČKA

Celkem 27 stavebních pozemků nabízí také obec Skalička. „Dvacet z nich už je zamluveno a zájemci za ně musí do konce srpna zaplatit. Zbývajících sedm pozemků je stále k dispozici,“ informovala skaličská starostka Petra Kočnarová.

Jak dále uvedla, obec již vyhlásila výběrové řízení na firmu, která vybaví pozemky inženýrskými sítěmi. „Ještě letos na podzim by měla začít výstavba kanalizace a vodovodu, všechny inženýrské sítě včetně cest budou hotové do konce příštího roku,“ uvedla Petra Kočnarová.

Podle jejích slov chtějí někteří noví majitelé pozemků začít s výstavbou svých domů už letos. Od projektu si Skalička slibuje přilákání nových obyvatel a omlazení obce. „Většinu zájemců tvoří mladí lidé. Je tady klidné prostředí, škola a školka jsou hned vedle zmíněných parcel, navíc tady nevede a ani nepovede žádná dálnice. Hodně lidí kvůli tomuto klidnému prostředí opouští města a stěhuje se na venkov,“ podotkla starostka.

Celý projekt přijde obec na více než dvacet milionů korun. „Dva miliony nás stál výkup pozemků, dalších dvacet milionů má stát výstavba inženýrských sítí,“ řekla Petra Kočnarová.

PARŠOVICE

Další z vesnic, které sází na novou výstavbu, jsou Paršovice. Také jejich cílem je zabránit odlivu obyvatel a naopak získat nové. Obec zde buduje deset parcel pro deset rodinných domků. „Už jsou všechny obsazeny, dnes máme schůzku se všemi zájemci, abychom se domluvili na některých věcech,“ informoval včera starosta Paršovic Josef Michalík.

Podle jeho slov nyní obec vyřizuje stavební povolení pro výstavbu inženýrských sítí. „S jejich výstavbou chceme začít v průběhu zimy,“ sdělil Josef Michalík.

29.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jezernické viadukty 2016.

Jezernické viadukty tradičně uzavřou sezonu MTB na Moravě

Vlakové nádraží v Přerově. Ilustrační foto.

Nádražní budovy v Přerově a Lipníku čeká modernizace. Za 33 milionů

Hranice se stanou první městem v Evropě s plně elektrifikovanou dopravou

Prvním městem s plně elektrifikovanou městkou hromadnou dopravou v Evropě budou od 1. listopadu letošního roku Hranice. Celkem šest nových elektrobusů, které nahradí ty stávající na devíti městských linkách, se představí ve čtvrtek 19. října na Masarykově náměstí od 14 hodin.

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení