Výstava představí vybrané sbírkové předměty, které jsou běžným návštěvníkům většinou skryty. K vidění bude nejen vzácný nábytek, ale také výtvarné umění, předměty patřící do oblasti mineralogie, numismatiky, militarií, archeologie, užitého umění či takzvané Gallašovy knihovny.

„Hranický depozitář má téměř 30 tisíc kusů, a ty jsou rozděleny do jednotlivých podsbírek. My teď představujeme vybrané podsbírky, prostřednictvím tematických místností," řekla ředitelka Městského kulturního zařízení Naďa Jandová.

Fajáns

„Nádhernou část sbírky představují i vzácné výrobky fajáns, jež byly vyrobeny v 18. století ve zdejší manufaktuře. Letos se připomíná dvě stě třicet let od uzavření této manufaktury, takže to má zajímavý nádech," upozorňuje na mimořádnou část výstavy.

Fajáns je speciální druh hrnčířských výrobků, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, i když velmi často připomínají porcelán.

„Sbírka se začala dávat dohromady už od začátku 20. století, ale spousta předmětů se vyřazuje, či doplňuje, takže se její podoba neustále proměňuje," prozradila kurátorka výstavy Radka Kunovská.

Stovky vybraných exponátů

„Budeme se snažit návštěvníkům představit ty nejzajímavější kousky z naší rozsáhlé sbírky. Pochopitelně všechno se zde v těchto prostorách vystavit nedá, zájemci se mohou těšit na stovky vybraných exponátů," říká.

„Výstavu jsem pojala jako procházku zámeckým interiérem, můžete zde nalézt dámský, pánský, lovecký, hudební či zelený salónek. V zeleném salónku jsou pravděpodobně nejvýznamnější kusy, co v muzeu máme, a to je secesní sklo z Klášterského Mlýna," objasňuje kurátorka.

Expozice potrvá až do 6. března. Vstup na výstavu je zdarma. 

Autor: David Král