Vláda si při plánovaném rozvolňování epidemických opatření konečně vzpomněla také na kulturu. První vlaštovkou budiž znovuotevření výstavních síní a muzeí. Městská kulturní zařízení v Hranicích přivítala tuto zprávu s nadšením.

„S radostí oznamujeme, že po dlouhé koronavirové pauze otevíráme. Zveme vás do Galerie Synagoga na novou výstavu Skleněné rozvrhy sochaře, architekta a pedagoga Václava Ciglera,“ láká milovníky umění kurátor MKZ Hranice Marek Suchánek. Neobyčejná umělecká díla ze skla mohou návštěvníci obdivovat do konce června.

Některé výstavy však neměly při svém uvedení na protiepidemická opatření takové štěstí jako aktuální expozice v Synagoze. Právě proto nyní dostávají dva týdny k dobru.

„V muzeu na Staré radnici jsou znovuotevřeny výstavy Královna sportu a Ve znamení kříže a kalicha. Navštívit je můžete do 30. května,“ doplnil Marek Suchánek.

Na návštěvníky se již těší také Anička Musilová v Galerii M+M.

„Připravujeme pro vás Výstavu dětských prací. Loni jsme ji kvůli covidové situaci rušili, letos se už nedáme,“ avizuje nestárnoucí galeristka na facebookovém profilu Galerie M+M. Všechny zájemce zároveň zve k aktivní účasti.

„Řada z vás doma s dětmi jistě tvoří, tak potěšte jejich dušičky tím, že mohou svá dílka vystavit a pochlubit se ostatním. Pokud chcete být součástí výstavy, respektive vaše děti, doneste prosím díla (obrázky, keramiku, cokoliv) do galerie nejpozději do 20. května.“ Zahájení výstavy je naplánován na 28. května.

Zpřístupnění výstavních síní je však teprve začátek postupného probouzení kulturního života. Brzy bychom se v Hranicích mohli dočkat také prvních koncertů či divadelních přestavení.

Od pondělí 17. května budou povoleny venkovní kulturní akce až pro 700 sedících diváků, vnitřní akce pak pro 500 lidí. Prvních koncertů na stání bychom se měli podle plánu, který tento týden představil ministr kultury Lubomír Zaorálek, dočkat v polovině června.