Rozkulačeno! bude ve dvoraně hranického zámku k vidění do konce března.

„Výstava se dotýká toho, jak u nás byl půl století perzekuován selský stav. Generace těch lidí na té půdě, která byla předávána, žily a hospodařily, pečovaly o ni, a ona jim přinášela obživu. Také se na tom vytvářela společnost, která se kultivovala. A najednou někdo přišel a řekl, že takhle ne, že se bude kolektivizovat,“ zahájila vernisáž senátorka Jitka Seitlová, pod jejíž záštitou výstava Rozkulačeno! probíhá.

„Mám strašně moc osobních příběhů z mého senátorského působení, kdy jsem se setkala s řadou pamětníků, kteří mi vykládali o tom, jak jim kdysi sebrali stodolu, jak jim sebrali stroje a tak dále. Tito lidé si celý život nesli toto znamení, tu ztrátu důvěry,“ řekla dále senátorka.

První březnový víkend využili někteří nadšenci zamrzlé Kuchyňky i Bečvy v Hranicích a vyrazili si zabruslit
Zábava na ledě: o víkendu se bruslilo na Bečvě i na Kuchyňce

Výstava se dotýká jedné z nejtragičtějších kapitol éry komunismu, násilné kolektivizace a jejich neblahých důsledků. Tisíce lidí se tehdy museli vypořádávat se ztrátou půdy a majetků, které jim režim vzal. Na konkrétních případech je zde vykreslena cílená likvidace sedláků, která u nás zejména v 50. letech probíhala.

„Na tyto lidi, kteří na půdě velice lpěli a měli k ní tak silný vztah nesmíme zapomenout. Já si jich nesmírně vážím. Vztah k půdě, vztah k zemi, ve které žijeme, je totiž pro společnost strašně cenný, a já se obávám, že se jej u nás stále ještě nepodařilo obnovit,“ domnívá se Jitka Seitlová.

Za pravdu senátorce dali také návštěvníci vernisáže. „Současnost vypadá hrozivě. Když jsem se v anglickém tisku dočetl, jak se v České republice vyprodává půda sedlákům z Německa, Rakouska a Holandska, když jsem viděl ta závratná čísla, tak jsem z toho měl totální šok,“ neskrývá své pocity Jiří Musil.

I na jeho osudu se komunistický režim výrazně podepsal. Aby mohl jako krasobruslař na mistrovství světa, musel na začátku osmdesátých let emigrovat do Anglie.

„Je skvělé připomenout tu minulost. Myslím však, že hlavní je se na pozadí minulosti podívat na současnost, a z toho, co se dělo tehdy, se poučit,“ dodal mistr světa v krasobruslení z roku 1982.

Putovní výstavu pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a Národní zemědělské muzeum. V Hranicích ji můžete navštívit do 31. března. 

Velikonoční výstava v hranické Galerii M+M
V Galerii M+M už začalo jaro. Podívejte se na velikonoční výstavuautor: David Král