Už v deset ráno, tedy dvě hodiny po otevření hradu, prošlo jeho branou téměř čtyři sta návštěvníků a jejich počet narůstal až do třetí hodiny odpolední. Nakonec se zastavil na čísle 1940. Z hlediska návštěvnosti se tak jedná o třetí nejúspěšnější ročník v historii.

Za posledních devětadvacet let organizátoři napočítali nejvyšší účast právě před rokem, kdy se na Helfštýn podívalo 2072 turistů. Tento rekord tak zůstal těsně nepokořen, to však na úspěchu sobotní akce nic nemění.

„Přestože ten loňský rekord odolal, jsme s návštěvou velice spokojeni. Akce má bohatou tradici a navíc po svátcích, které byly dost dlouhé, lidé uvítají možnost trochu se protáhnout,“ odhadl hlavní faktory velkého zájmu veřejnosti kastelán Jan Lauro.

Ohlasy na výstup byly samozřejmě pozitivní, a to i přesto, že do té pravé zimní atmosféry přece jen chyběla bílá sněhová pokrývka.

„Panuje velice příjemné počasí, je tady krásně. Posledních šest let na Helfštýn chodíme pravidelně. Patříme mezi turisty Sigmáky z Olomouce a moc se nám tady líbí,“ řekla jedna z tradičních účastníků akce Zdena Rokytová.

Klasickou pětikilometrovou trasu z Lipníka přes Týn nad Bečvou až na Helfštýn si pak se svým společníkem ještě okořenila delším okruhem. „Z Olomouce jsme do Lipníku přijeli vlakem, zbytek cesty jsme došli pěšky. Z Helfštýna pak půjdeme ještě do Hranic, kde zase nasedneme na vlak a pojedeme zpátky do Olomouce, “ prozradila své další turistické plány.

Jiným návštěvníkům tradiční cesta stačila. „Přijel jsem autobusem, zpátky půjdeme pěšky do Lipníku na vlak. Jsme tady ve dvou, a kdyby to záleželo jen na mně, asi bych šel pěšky i letos až do Teplic,“ řekl pan Jiří, další z pravidelných návštěvníků hradu.

Lidé z Olomouckého kraje ale zdaleka nebyli jediní, kteří si výstup nenechali ujít.

„ I když se tato akce pořádá zvláště pro místní lidi z okruhu obcí do deseti kilometrů, zaznamenali jsme velmi kladné ohlasy také od návštěvníků například z Plzeňska nebo ze Slovenské republiky. Lidé přišli i přesto, že kromě samotné prohlídky hradu se žádná další atrakce nekonala. I proto nás to velice potěšilo,“ pochvaloval si kastelán Lauro.

Začátek letošního jubilejního roku, v němž jeden z hlavních současných organizátorů projektu Klub českých turistů v Přerově slaví sto let od svého založení, tak navázal na úspěšná léta minulá. Milovníci Helfštýna a turistiky se do prostor hradu budou moci opět podívat až o březnových víkendech. Hlavní sezona se pak rozběhne o měsíc později.