Město už zahájilo s firmou jednání a podle zástupců přerovské radnice se jedná o první vlaštovku, jež posouvá dál projekt smíšeného provozu na letišti.

Představitelé přerovského magistrátu, Zlínského a Olomouckého kraje podepíšou tento týden smlouvu na darování částky 37 milionů korun na opravy letiště.

Peníze poslouží na rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy a na další úpravy areálu. Olomoucký kraj dá letišti 20 milionů korun, město Přerov 10 a Zlínský kraj 7 milionů.

„Využití letiště pro nákladní leteckou dopravu je v souladu se záměry Olomouckého kraje. S firmou proto nyní jednají kromě města také zástupci kraje,“ uvedl přerovský primátor Jiří Lajtoch. (ČSSD).

Podle jeho slov není firma jediným partnerem, který má zájem o využití letiště a uchazečů je více. „Investoři si uvědomují strategickou polohu Přerova i to, že zde může bez nadsázky vzniknout terminál kombinované přepravy a logistické centrum pro celou Střední Evropu,“ shrnul primátor.

Nákladní letecká společnost z Prahy chce z Přerova transportovat své zboží do celého světa. Podle náměstka přerovského primátora Josefa Kulíška (ODS) plánuje v této souvislosti město Přerov ve spolupráci s Olomouckým a Zlínským krajem založení nové obchodní společnosti, která by společně jednala s investory.

„Právě tato společnost bude i partnerem pro firmu, jež zajišťuje nákladní leteckou dopravu,“ podotkl Kulíšek. Náměstek dále dodal, že nákladní doprava by dramaticky nezvýšila provoz na přerovském letišti.

„Zástupci firmy upřesnili, že se v Přerově odbaví čtyři až pět letadel týdně,“ podotkl Kulíšek.

Na bochořském letišti v těchto dnech vrcholí přípravy na stěhování části přerovské vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou. Od 1. října totiž v Přerově zůstane ze stávajících 1350 zaměstnanců pouhých 880 pracovníků.

„Stěhují se bitevní vrtulníky Mi-24/35 a celá tygří letka,“ informoval již dříve mluvčí základny Milan Kouřil. Do Náměště se nejdříve přesune technologie a do konce srpna se uskuteční přelety dvou desítek bitevních vrtulníků. Na základně zůstanou pouze transportní vrtulníky Mi-17.