„Gotická socha madony bude součástí výstavy k 420. výročí poutního místa Kostelíček, která bude k vidění od 5. června do 31.srpna. Lidé se budou moci těšit na velkou výstavu, která bude ve všech výstavních prostorách na Staré radnici a bude zahrnovat historii Kostelíčka od nejstarších dob až po současnost, nabídne také nejrůznější úhly pohledu na toto téma. Například takovým oživením výstavy bude ukázka poustevny," informovala ředitelka Městských kulturních zařízení v Hranicích Naďa Jandová.Socha Hranické madony je vysoká 114 centimetrů a je z lipového dřeva. Zájemci budou mít příležitost ji od 5. června do 31. srpna vidět ve Staré radnici.

Socha madony nazývané Hranická Matka Boží pochází z roku 1480 a byla původně umístěna v interiéru Kostelíčka. A právě za ní mířili poutníci.

„Dnes je umístěna v depozitáři Arcibiskupství olomouckého," upřesnila kurátorka výstavy Radka Kubíková, která při přípravě spolupracuje s kurátorem Jiřím Nebeským.

Návštěvníci v roli poutníka

Návštěvník bude stylizován do role poutníka, který prochází areálem Kostelíčka a přitom se seznamuje s okolnostmi vzniku stavby, přírodními zajímavostmi, významnými osobnostmi pochovanými u Kostelíčka, dozví se zajímavosti o kapličkách u hřbitovní zdi a o křížové cestě a bude moci nahlédnout do poustevny s poustevníkem.

„Součástí výstavy bude i dětský koutek, kde si budou moci děti poskládat puzzle s obrázky Kostelíčka či vymalovat omalovánky nebo spolu s rodiči vyplnit kvíz," dodala Radka Kubíková.

V souvislosti s připravovanou výstavou se muzeum obrací na obyvatele města, kteří mají doma obrazy, kresby, pohlednice, fotografie a další dokumenty nebo předměty, kterou souvisejí s poutním místem Kostelíček, s prosbou, zda by mohli tyto věci na připravovanou výstavu zapůjčit. Uvítají také vzpomínky pamětníků na různé události, které se váží ke Kostelíčku.