Nejhorší byla situace v pátek, kdy se hodnoty u polétavého prachu ve městě vyšplhaly až na 185,5 mikrogramu na metr krychlový. Povolená norma je přitom do 50 mikrogramů/m³.

Ani o víkendu nebyl důvod k jásotu – v sobotu naměřila stanice 151, 1 a v neděli pak 128,2 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. „Příčin toho, proč se zplodiny z průmyslové výroby a dopravy drží u země a vytvářejí inverzní oblak, je několik. Především je to kombinace mrazu a malého proudění vzduchu. Nečistoty z dopravy a průmyslu se za těchto podmínek nemají jak rozptýlit do okolí,“ vysvětlil Jan Zona z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Nejkritičtější situace byla podle jeho slov koncem minulého týdne a o víkendu, v pondělí se začala postupně zlepšovat.

„Hodnoty se snižovaly, takže zatímco ještě v neděli jsme naměřili 128,2 mikrogramů na metr krychlový, včera ráno už to bylo jen kolem 70. Doufáme, že po oteplení dojde k dalšímu snížení. Polétavého prachu je totiž ve vzduchu stále více, než povoluje norma,“ dodal Zona.

Vyšší koncentrace škodlivin v ovzduší přitom může způsobovat zejména malým dětem a chronicky nemocným zdravotní problémy. „Od minulého týdne je více infekcí a viróz,“ potvrdila přerovská alergoložka Božena Kalabusová.

Ta svým pacientům v inverzním počasí, kdy udeří mrazy pod minus deset stupňů, vůbec nedoporučuje vycházet ven. „Ohroženi jsou zejména kardiaci a astmatici, ale také malé děti, a to především kojenci,“ zdůraznila.

Astmatici mohou mít totiž v inverzním počasí dýchací obtíže. „Stejně na tom jsou ale i pacienti s chronickými záněty průdušek nebo plicními chorobami,“ doplnila také přerovská dětská alergoložka Miluše Dupáková. Nemocnost v důsledku inverzního počasí se ale u dětí zpravidla projeví až s několikadenním odstupem.

Dětská lékařka radí, aby rodiče během silné inverze a mrazivého počasí omezili pohyb dětí na vzduchu. Přestože lidem počasí způsobuje zdravotní problémy, o zhoršení rozptylových podmínek už teď občany nemusí povinně informovat hygienici.

„V minulosti to hygiena dělala, ale už je to jinak. Povinnost spadla na ministerstvo životního prostředí, které občany o koncentracích škodlivin informuje prostřednictvím Českého hydrometeorologického ústavu,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Lidé mohou hodnoty sledovat buď na webu, nebo se o nich dozvědí v předpovědi počasí. V případě, že je ale překročení limitů dlouhodobějšího rázu, informují o riziku po dohodě s hygieniky přímo zástupci vedoucí odboru životního prostředí. „Vyloženě smogová situace, která by si vyžádala toto opatření, ale zatím během letošní zimy nenastala,“ uzavřel Juliš.