Lipničtí a kojetínští obyvatelé musejí za vyřízením úkonů od ledna cestovat do velkých měst, a to se mnohým z nich nelíbí.

„Důvodem, proč jsme přistoupili ke zrušení poboček, bylo jejich neefektivní využití. Z monitorovacího průzkumu vyplynulo, že naši pracovníci zde nebyli příliš vytíženi. Podstatná část našich klientů totiž pracuje ve větších městech, kde si zároveň vyřizuje úkony na našich pobočkách. Tam jsme také schopni klientům nabídnout komplexnější služby,“ vysvětlil důvody opatření ředitel VZP v Olomouci Lubor Machytka.

Zrušení poboček však někteří pojištěnci i vedení obou měst kritizuje. „Obrátili se na nás někteří nespokojení obyvatelé, ale my jako město s tím bohužel nic nezmůžeme. Nesouhlasili jsme s tím a je nám to líto. Rušit pobočky u institucí takového typu, jako jsou pojišťovny, je totiž zcela proti reformě veřejné správy,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník).

Pojišťovna měla v Lipníku nad Bečvou pobočku ještě do konce roku na místním zámku v Bratrské ulici. Teď už ji tam ale pojištěnci nenajdou. „Pojišťovna ke konci roku dala výpověď z nájmu,“ dodal starosta Přikryl.

Pro některé pojištěnce zrušení pobočky představuje problém. „Já si záležitosti na pobočce pojišťovny mohu vyřídit přímo v Přerově, protože tam v současné době pracuji. Horší na tom bude ale manžel, který je zaměstnán v Lipníku nad Bečvou. Ten by musel za pojišťovnou vycestovat do Hranic nebo do Přerova. Každý takový výjezd do většího města však s sebou nese finanční, ale hlavně časové zatížení,“ řekla k tomu jedna z pojištěnců VZP Jana Mlčáková z Kladník.

Ke konci loňského roku ukončila svou činnost také pobočka VZP v Kojetíně. Ta se zde nacházela v budově místní polikliniky. „V období, kdy pojišťovna oznámila ukončení své činnosti, s tím řada obyvatel vyjádřila nespojenost. Nezbývá nám však nic jiného než se s touto skutečností smířit,“ řekl starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD).

Zrušení pobočky je trnem v oku hlavně starším lidem. „Mladí to sotva pocítí, ale co máme dělat my důchodci. Málokdo si možná uvědomuje, že pro nás cesta do Přerova znamená výlet na celý den,“ postěžoval si například Josef Veselý z Kojetína.