V těchto dnech je odstraňují z koryta Bečvy v Lipníku.

„Práce probíhají u čistírny odpadních vod v úseku, kde by mohlo docházet k problémům a vzniku ledových bariér," uvedla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková.

Právě tento úsek mezi jezy v Hranicích a Oseku patří mezi nejproblematičtější z hlediska průchodu ledochodů. Akce navazuje na první etapu, která se uskutečnila letos v lednu a únoru.

„S druhou etapou jsme začali před čtrnácti dny. Kvůli vysokým průtokům bylo ale třeba minulý týden práce přerušit," uvedla mluvčí s tím, že do konce týdne chtějí mít hotovo.

Akci provádí pracovníci státního podniku Povodí Moravy v rámci pravidelné provozní činnosti. Předpokládají, že odtěží kolem dvou a půl tisíce tun štěrku.

Na práci dohlíží biologický dozor. Z pohledu vodohospodářů je preventivní odstraňování nánosů v oblastech měst a obcí nesmírně důležité.

„Nánosy štěrku celkově zmenšují kapacitu říčního koryta a při vyšších stavech vody se zvyšuje pravděpodobnost, že by kry při jarním tání mohly vytvořit ledovou bariéru a následně způsobit vylití vody z břehů," vysvětlila mluvčí.