Když bylo panu Zdeňku Bělockému dvanáct let, poprvé si nasadil boxerské rukavice a postavil se proti soupeři. „Bylo to v sedmatřicátém,“ vzpomíná muž, kterému je letos pětaosmdesát. „Tenkrát se ještě boxovalo na náměstí, v budově Besedy. Tam, kde je dneska pódium,“ vzpomíná někdejší člen oddílu Oldskaut.

Původně se v něm sportovci věnovali řecko-římskému zápasu, ale od roku 1936 už se oddíl specializoval výhradně jen na box. Později se soutěže přesunuly do sokolovny, kde už byl k dispozici i ring. „Tam už jsem ve svých šestnácti letech reprezentoval muže,“ říká pan Zdeněk.

Hned při svém druhém zápasu v životě porazil dvojnásobného mistra republiky Michala Bastu z Otrokovic, čehož si dodnes velmi považuje. Tato událost ho v Hranicích proslavila. Do roku 1955 byl několikanásobným mistrem Moravy, prošel čtyřmi váhovými kategoriemi a dostal se mezi tři nejlepší boxery v republice.

Jeho bratr Alois Bělocký je o šest let mladší. Letos je mu sedmdesát devět. Jako čerstvý voják se dostal do oddílu Rudá hvězda Praha a to mu zajistilo větší rozlet než panu Zdeňkovi. Jezdil boxovat do Polska, Maďarska, východního i západního Německa.

Porazil i Peřinu

Na mistrovství ČR bylo jeho nejlepší místo druhé, ale kromě toho se stal i národním reprezentantem, čímž se mohl pochlubit jen málokdo. V pražské Lucerně porazil tehdejšího miláčka všech Pražanů, Aloise Petřinu, za Bratislavu se utkal proti uznávanému Rakušovanovi a remízoval. To jsou jen některé z úspěchů, kterých si Alois Bělocký dodnes cení.

Všichni, kteří stáli v Hranicích u zrodu boxerského sportu, své rodné město postupně opustili. V roce 1956 zanikl oddíl mužů a o čtyři roky později začal trénovat dorostence právě pan Zdeněk Bělocký. Chodili k němu kluci od čtrnácti do osmnácti let a po dalších čtyřech letech už se další zájemci o boxování nenašli. V roce 1965 se tedy za tímto sportem v Hranicích definitivně zavřela hladina.

Ve vzpomínkách pamětníků však stále ještě žijí boxerská jména jako Jaroslav Kateřiňák, národní reprezentant Valentin Kubica, několikanásobný mistr ČR a reprezentant Evropy František Majdloch či Ludvík Garšic nebo Horymír Netuka. Největší zásluhu na tom, že se tito pánové v ringu proslavili, má ovšem František Calábek, který v Hranicích oddíl boxu založil. (ka)

#nahled|https://g.denik.cz/61/0c/box_boxer_boxeri_3517428_hranice_box20100929_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/61/0c/box_boxer_boxeri_3517428_hranice_box20100929.jpg|Zleva: Rudolf Heinz, František Majdloch – několikanásobný mistr ČR a jediný Českoslovák, který reprezentoval Evropu v americkém Chicagu a získal pro Evropu bod, AloisBělocký, Valentin Kubica, Jaroslav Kateřiňák, ?, Ludvík Garšic a Horymír Netuka#
Zakladatelem boxu byl v Hranicích roku 1936 František Calábek. Na snímku je zachycen se svými prvními svěřenci.