V rámci celých Beskyd ho předletěl jen jeden soupeř a na celé Moravě skončil osmnáctý.

Pan Pokluda je členem spolku chovatelů s názvem Hraničan. Před sedmnácti lety ho sám založil. Spolek sídlí v areálu kasáren, kde mu svou přístavbu laskavě zapůjčila veterinární ordinace.

„Z Hranic a okolí se nás tam schází 14 chovatelů a jen tři z nich jsou místní. Já jsem jeden z nich,“ vysvětluje náruživý holubář. „A mnohokrát děkuji panu Schlesingerovi, že mi na své zahradě umožňuje věnovat se mému koníčku.“

Poštovním holubům zasvětil pan Pokluda velkou část svého života. Ti jeho už obletěli obrovský kus světa. Naposledy hledali cestu domů z Bruselu. Pokoušeli se tehdy o vítězství v konkurenci 2150 opeřených závodníků.

„Z Polska jich tam přijelo šest plných kamionů. A také ze Slovenska a Moravy startovali holubi,“ říká pan Pokluda a hned vzápětí dodává: „Z Čech se tam účastnit nemohli, protože by měli kratší trasu.“

Jako první byl z Bruselu hlášen přílet poštovního holuba z Paskova u Ostravy. Chovatel z Hranic má ale zato, že zvítězit mohl právě jeho svěřenec.

„Jenže jsem to propásl. Nečekal jsem ho tak brzy. Byl jsem zrovna na chvíli mimo holubník, když přiletěl,“ lituje pan Josef, ale smířil se už i s druhým místem v rámci oblasti Beskyd.

Schopnost poštovních holubů najít z jakéhokoliv místa na zemi cestu domů vysvětluje chovatel jejich silnou touhou po domově. Někteří jsou podle něj schopni urazit až tisícikilometrovou vzdálenost bez mezipřistání.

Závodů je pro ně organizováno nespočet. Občas i ke smutným výročím. V roce 1999 se například konal Katovický memoriál na památku deseti chovatelů, kteří o rok dříve zahynuli na mezinárodní výstavě holubů, když se na ně zřítila v Katowicích střecha pavilonu.

Pan Pokluda je ze všeho nejvíce pyšný na svého svěřence z linie Gallez, která je velmi vzácná. Přivezl si ho z Belgie a sklízí s ním samé úspěchy. Patří mezi nejlepší závodníky v republice.

„Ten holub, který teď jako druhý přiletěl z Bruselu, je vlastně jeho vnuk,“ naznačuje chovatel, že geny se nedědí jen mezi lidskou populací, ale i tou holubí.