Město proto muselo havarijní stav části objektu, který je kulturní památkou, urychleně řešit.

„Omítka a kusy zdiva začaly opadávat ze západní strany historické fasády. Objevily se pukliny a narušeny jsou i některé historické prvky - ozdobné věžičky a části atiky. Mezi předním traktem a křídly budovy vedou svody, a pod ně začalo zatékat,“ vylíčil lipnický místostarosta Ondřej Vlček.

Když se studenti po svátcích vrátili do školy, museli kvůli bezpečnosti vstupovat do budovy náhradním vchodem - ze zadního traktu.

„Učinili jsme taková opatření, aby nedošlo k dalšímu pádu zdiva na chodník. Hned vedle školy je totiž autobusová zastávka. Statické posudky konstatovaly, že je oprava nezbytná a části budovy jsou v havarijním stavu. Některé prvky byly na základě vyjádření statika odstraněny a připravuje se větší oprava,“ popsal ředitel lipnického gymnázia Jiří Farný.

Zřizovatelem víceletého gymnázia v Komenského sadech v Lipníku je město, které se snaží rekonstrukci co nejvíce urychlit.

„Připravujeme projektovou dokumentaci tak, abychom mohli začít s opravou fasády už v příštím roce. Letos budeme dělat alespoň střechu, drobné klempířské práce a nátěry,“ nastínil místostarosta Lipníku Ondřej Vlček.

Letos vylepší základky 

Radnice má v tomto roce v plánu především opravy základních škol - na ZŠ Osecká se má spravit za 6 milionů fasáda, chystají se i úpravy na budově ZŠ Hranická.

„Gymnázium jsme plánovali také a jednali o tom s vedením školy už loni na podzim. Nečekané problémy ale situaci zřejmě urychlí,“ soudí místostarosta města.

Historická budova v Komenského sadech sloužila pro účely školství již v minulosti a objekt je starý asi sto třicet let. Plány na zřízení víceletého gymnázia se datují od roku 1989 – v té době totiž zaznívaly stále silněji hlasy obyvatel, kteří požadovali jeho znovuzřízení. V minulosti mělo totiž ve městě bohatou tradici a vysokou úroveň. První studenti usedli ve školních lavicích v roce 1996.

„Větší opravy jsme v minulosti neprováděli, došlo pouze k výměně oken a stavební práce se dělaly také uvnitř školy,“ upřesnil ředitel Jiří Farný. Víceleté gymnázium dnes navštěvuje na 185 studentů, a to nejen z Lipníku a okolních obcí, ale i z Přerova a jiných měst.