Krizová situace, s níž odchody pracovníků souvisejí, by však už v příštích letech pokračovat neměla.

„S racionalizací jsme začali už v polovině minulého roku, protože k tomu vedly nedobré úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Od poloviny loňského do poloviny letošního roku šlo o třicet tři lidí napříč spektrem celé nemocnice. Odešlo asi šest lékařů, odchody se týkaly i sesterské a hospodářsko-techické oblasti," potvrdil ředitel akciové společnosti Nemocnice Hranice Eduard Sohlich a dodal, že konce pracovních smluv se většinou dařilo řešit přirozeným odchodem do starobního důchodu, takže vedení nemuselo přistupovat k výpovědím z organizačních důvodů.

Představitelé hranické nemocnice sáhli k úsporným opatřením zejména kvůli úhradovým vyhláškám, které podle ředitele Sohlicha měly negativní dopad hlavně na menší zařízení. Nemocnice v Hranicích například v letošním roce pracuje s rozpočtem, který je o třicet milionů korun nižší než vloni.

„Spektrum činnosti nemocnice se ale nezměnilo. Nezrušili jsme žádné obory ani odbornosti, laboratorní a ambulantní činnosti probíhají ve stejném rozsahu jako vloni. Ani v hospitalizační části nedošlo k žádným regulacím. Letos jsme v prvním pololetí měli stejný počet hospitalizovaných pacientů jako ve stejném období v roce 2012 i 2013," dodal ředitel nemocnice, který je zároveň předsedou Rady Asociace českých a moravských nemocnic.

Zisk jde obratem do provozu

I tyto informace se nesly červnovou valnou hromadou, které se kromě vedení nemocnice účastnili také její akcionáři.

Zisk nemocnice se však mezi akcionáře nerozděluje, organizace prý veškeré výnosy investuje do svého provozu.

„Investice jsou jen mírné a samozřejmě jdou jen do přístrojového vybavení. Akcionáři vypláceni nejsou, nemocnice funguje v podstatě jako nezisková organizace," uvedla zastupitelka Jana Švarcová, která se jednání za město Hranice účastnila.

Nemocnice i její akcionáři, mezi které patří například také město Lipník nad Bečvou, už vyhlížejí lepší zítřky.

Podle posledních jednání úhrad pojišťoven na rok 2015 by vyhlášky z posledních let už platit neměly. Krize v regionálních nemocnicích by tak mohla být u konce.