„O akci jsem se dozvěděl od kolegů z Německa a byla by ostuda, kdyby tam Česká republika neměla své zastoupení. Chtěli jsme tak vytvořit své mužstvo starostů a místostarostů, proto se tato dvoudenní akce koná," vysvětlil starosta Ratměřic Viktor Liška, který patří do realizačního týmu.

Z celkového počtu sedmatřiceti starostů a místostarostů se ve středu odpoledne vybralo dvacet nominovaných, kteří se šampionátu mohou zúčastnit. Ti nejlepší se samozřejmě vybrali hlavně podle výkonů na hřišti. V rámci co nejobjektivnějšího výběru trénovali starostové na ústeckém hřišti právě dva dny. O tom, že přípravu na turnaj starostové nepodceňují, svědčí i délka trasy, kterou museli někteří z nich absolvovat.

Fotbalové soustředění starostů v Ústí

„Jsou tady starostové až ze Šluknovského výběžku, ze Slezska, z jižní Moravy nebo z jižních Čech. Cílem ale není jen účast na mistrovských zápasech, ale založení tradice těchto setkání. Je to trochu i taková společenská událost," dodala hlava obce Ratměřice.

Všechno se točí kolem starostování

Mimořádná příležitost přítomnosti starostů na jednom místě se samozřejmě využila také k probírání zcela odlišných věcí, než je fotbal.

„Samozřejmě jsme řešili také mimo fotbalové záležitosti, povídáme si o samosprávách, o životu v našich obcích. Všechno se to točí kolem našeho poslání, kolem starostování," přiznal starosta Viktor Liška.

Celý projekt se začal vytvářet už v lednu.

„Nabídl jsem možnost ubytování pro třicet lidí na dva dny či dvě tréninková hřiště. V možnostech byly čtyři areály, nakonec to padlo na nás. Myslím si, že jsme se o to dokázali dobře postarat," řekl starosta Ústí Libor Vykopal. Vybraná dvacítka starostů se v obci na Hranicku sejde těsně před odjezdem do Polska, kam pojednou autobusem TJ Sokol Ústí.

Nejen odreagování, ale i trampoty

Soustředění na Hranicku znamenalo pro mnoho starostů velké odreagování od každodenních trampot.

„Změna myšlení není problém, ale čas, který ztratíme, pak musíme dohánět. Budeme déle v práci, počítáme s mnoha telefonáty a spousty vyřizování. Dlouho jsem se ale nerozmýšlel. Jde přece o reprezentaci starostů a celého Česka. Navíc je to setkání s kluky, kteří ten fotbal hrají a mají ho rádi. Takže ta volba byla jasná," řekl Pavel Svoboda, starosta Lipové, který to měl ze Šluknovského výběžku do Ústí prakticky nejdále.

Objevily se i fotbalové osobnosti

Mezi starosty se objevily také osobnosti, které se v profesionálním fotbale pohybovaly nebo doposud pohybují. Vedle Petra Doležala, bývalého generálního ředitele pražské Slavie, do Ústí přijel také prvoligový rozhodčí Jan Jílek.

„Oproti vypjatým ligovým zápasům je tohle velice příjemná změna. Spíše se fotbalem bavíme, není to o emocích, ale o společných zájmech a tématech k diskuzím. Cílem je ale reprezentace České republiky, a to je vždycky výzva. Možná se zdá, že v rámci starostů je to jen jako taková legrace, i starostové jsou totiž normální lidi, kteří si rádi zasportují," konstatoval sudí, který v pátek bude pískat utkání mezi Spartou Praha a Sigmou Olomouc. Proto se také na běhající kolegy jen díval.

„Sudí se prostě nemůže zranit. Samozřejmě něco se může přihodit vždycky, ale není třeba tomu chodit naproti. Teď chci být komisi rozhodčích k dispozici do konce ligy, pak bychom odjeli na mistrovství Evropy, kde bych si s kluky rád zahrál," řekl známý český arbitr a starosta Jankova u Českých Budějovic, který ještě nedávno hrál aktivně krajský přebor.

Starostové si organizaci a program v Ústí po oba dva dny pochvalovali a shodli se, že se rozhodně nesešli naposledy. Také hlavní organizátor Libor Vykopal věří, že do konce volebního období se právě zakládající tradice bude dále prohlubovat.