„Přiznám se, že celý proces vůbec nechápu. Kontejnery máme k dispozici sotva půl roku a platit musíme celoročně,“ uvedl jeden ze zahrádkářů Ladislav Stolár.

Se svým problémem se obrátil i na Ekoltes, který na Hranicku provádí svoz odpadu a odpovědí mu bylo pouze krčení rameny. „Byl jsem osobně za ředitelem Ekoltesu a jediné odpovědi, které jsem se dočkal bylo, že se mi ozve,“ dodal Ladislav Stolár. Odpovědní pracovníci Ekoltesu se ovšem k odpovědnosti za současný stav v zahrádkářských kolonií příliš nehlásí.

O cenách rozhoduje město

„O výši cen naše firma nerozhoduje. My pouze vykonáváme službu pro město, které určuje ceny,“ uvedl vedoucí provozu pro svoz odpadu Zdeněk Michálek. Na městě v letošním roce zatím žádné stížnosti ohledně cen svozu odpadu nezaznamenali. Podle vyjádření mluvčího úřadu odhlasovalo celoroční platby zastupitelstvo měs­ta.

„Jde o schválení ze strany zastupitelů města. Kontejnery v zimě se zde neumisťují, protože v zahrádkářských koloniích není v této době prakticky žádný provoz,“ uvedl Petr Bakovský.

Další problém? Přetékající kontejnery

Cena odpadu ale není jediným problémem, který zahrádkáře trápí. Jde i o přeplněné kontejnery, které plní i ti z nich, kteří neplatí na poplatcích ani korunu.

„Jde o další z věcí, kterou také nechápu. Já poctivě platím a potom nemám větve kam dávat,“ dodal nespokojeně Ladislav Stolár. Podle města je dáno vyhláškou, kdo má a kdo nemá platit za odvoz odpadu.

„Ve vyhlášce je přímo napsáno, že odpad musí platit majitelé nemovitostí sloužících k individuální rekreaci,“ vysvětlil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Ani přetékající kontejnery nejsou podle vedoucího provozu problémem Ekoltesu. Se stejnou písničkou jako v otázce ceny odkázal na městský úřad. „Jde o podobný problém. S úřadem máme smluvně ošetřeno, kdy a jak často máme jednotlivé svozy provádět,“ pověděl Zdeněk Michálek z Ekoltesu.

Najdou zastání? Asi jen stěží

Podle vyjádření odpovědných osob se poctivě platící zahrádkáři nikde zastání nedočkají a nejspíše budou muset i nadále platit celoroční provoz svozu odpadu. I když kontejnery půl roku u chat nemají a jsou většinou přeplněné.

„A to už vůbec nezmiňuji, že nejbližší kontejner mám od pozemku přesně pět set dvaapadesát metrů,“ poznamenal na závěr jeden z nespokojených zahrádkářů Ladislav Stolár. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku