Škola, kterou navštěvuje, ho letos za znalosti, vytrvalost a píli nominovala na ocenění Talent Olomouckého kraje 2009.

Honza byl před prázdninami na Základní škole Šromotovo žákem osmé cé. Na podzim nastoupí do devítky. Jeho třída se specializuje na počítače a ty Jendu hodně baví. „Spoustu času trávím brouzdáním po internetu,“ přiznává se chlapec, pro kterého ani zdravotní handicap není překážkou ve vzdělávání a cestování.

Jeho velkým koníčkem je historie, o níž se prý dovídá hlavně z televizních dokumentů. Letos už má za sebou dějepisnou olympiádu, v níž se propracoval až do národního kola.

„V okresním kole jsem byl první, v krajském také a v celostátním, které se konalo ve Starém Městě pod Lanštejnem nedaleko Telče, jsem skončil desátý,“ vyjmenovává své čerstvé úspěchy talentovaný mladík, který ovšem nic neponechává náhodě.

„S přípravou na soutěž mi hodně pomohla paní učitelka a já sám jsem si na téma historie přečetl asi šest knížek,“ přiznává Honza.

Kromě historie mu učaroval také zeměpis. Baví ho cestovat a nejčastěji prý jezdí do zahraničí. „Vloni o prázdninách jsem byl v Londýně. Mají tam nádherné památky. Prohlédl jsem si Parlament i Buckinghamský palác,“ říká chlapec.

Nejraději prý ale vzpomíná na Tunis. „Většinou navštěvuji v zahraničí hlavní města. Ta jsou totiž na historii nejbohatší,“ vysvětluje Jan.

Co prý ho na cizích zemích fascinuje, to je obrovská tolerance vůči zdravotně postiženým. On sám totiž absolvuje všechny své cesty na invalidním vozíku. „U nás je cestování obtížné. Všude jsou totiž schody. V Londýně je například kamkoliv přístup bezbariérový. Dokonce i do taxíků. Tam vám nikde nedovolí sejít ani dva schody,“ oceňuje Honza.

V historickém zámku se prý mezi jednotlivými patry přepravoval výtahem. „Tam to památkářům vůbec nevadí,“ podotýká mladík.

S jeho nadšením pro výlety do zahraničí je logické, že se letos přihlásil do okresního kola zeměpisné olympiády. Skončil na druhém místě a v krajském kole se pak umístil na příčce desáté.

„Jsem rád, že můžu své záliby nějak zúročit,“ usmívá se nadšený historik a cestovatel a myšlenkami už je v Amsterodamu, který chce navšívit letos o prázdninách.