Minulý týden ve čtvrtek havaroval ve Velké muž na mopedu. Skončil v jednom z výtluků a pak na operačním sále.

Při několikaměsíční výstavbě dálničního úseku Lipník nad Bečvou - Bělotín projížděly obcí Velká stovky nákladních automobilů denně. Výsledkem je cesta plná výmolů a narušená statika minimálně jednoho domu. Investor stavby se zavázal, že silnici opraví, jakmile bude dálniční úsek hotov.

Výtluky však z obecní cesty dosud nezmizely. „Můj manžel už byl opravu silnice urgovat několikrát a pořád jen slyší, že musí mít trpělivost,“ rozčilovala se Štěpánka Kuráňová z Velké. „A po obci už se proslýchá, že Skanska vůbec nemá v úmyslu díry zarovnat,“ dodala. Aleš Novák, který zastával na zmíněném dálničním úseku post stavbyvedoucího, však tyto spekulace popírá.

„Opravu silnice plánujeme ve Velké zahájit koncem dubna. Teď už probíhají přípravné práce,“ řekl. Přiznal ovšem, že s úhradou oprav jsou trochu potíže. „Byl to závazek Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Teď má ale tato firma pozastaveno financování a čeká na schválení státního rozpočtu. Proto budeme opravu výtluků hradit ze svého a ŘSD nám to pak proplatí,“ vysvětlil Novák ze společnosti Skanska.

Podle něj bude opravena silnice v úseku od křižovatky na Olšovec až po konec obce ve směru na Hrabůvku. Výtluky už ale nejsou problémem pouze estetického charakteru.

Minulý týden způsobily dopravní nehodu. Jednasedmdesátiletý důchodce vjel do jednoho z nich na mopedu a skončil na zemi. „Byl to můj tchán. Snažil se vyhnout protijedoucímu autu a najel rovnou do díry. Pochroumal si koleno a ruku a zítra s tím jde na operaci,“ řekla jeho snacha Štěpánka Kuráňová.

Slibům Skansky už nevěří. „Slíbili nám tady udělat chodník a přechod pro chodce, těšili jsme se na novou autobusovou zastávku, a pochybuji, že se toho někdy dočkáme,“ řekla obyvatelka Velké.