Současná myšlenka zní – osázet rozsáhlý pozemek samými domky. Zatím ale pole stále leží ladem. Podle stávajícího územního plánu by mohly být na pozemku vybudovány zčásti rodinné a z části bytové domy.

Plánoval je tam zhruba před dvěma lety postavit bývalý vlastník parcely. Před pár měsíci se však na scéně objevila developerská společnost Domy Start. Převážnou část pozemků za Čaputovým dvorem odkoupila a přišla s nápadem postavit tam 147 rodinných domů.

„V záměru se počítá i s parkem a dalšími plochami pro volný čas,“ doplnil Michal Juráň, zástupce jedné z hranických realitních kanceláří, která se společností Domy Start vstoupila do jednání ohledně budoucího prodeje nových domů. Ty ale zřejmě v lokalitě za nemocnicí hned tak nevyrostou.

Podle mluvčího hranické radnice Petra Bakovského probíhá v současné době teprve změna územního plánu, která je pro záměr firmy Domy Start nezbytná. „Daný pozemek leží v ochranném pásmu čistírny odpadních vod, do níž ústí část odpadů z nemocnice,“ uvedl Bakovský. „Za stávajících okolností tedy není změna územního plánu možná,“ dodal.

Řešením problému by bylo vybudovat čistírnu novou na jiném místě. Nemocnice tuto myšlenku nesmetá ze stolu a s firmou Domy Start už vstoupila do jednání. „Novou čistírnu nepotřebujeme, bude to pro nás vynucená investice, ale nebráníme se jí. Jednáme jen o tom, do jaké míry se na ní budeme podílet. Celou ji hradit určitě nebudeme,“ uvedl technický náměstek Nemocnice Hranice Jan Ščotka.

Bez ohledu na jednání o ČOV se ale společnost Domy Start drží poslední dobou spíše v ústraní. Veškerá jednání o budoucí podobě parcely za Čaputovým dvorem byla pozastavena.

„Není vyloučeno, že i na tuto firmu bude mít dopad celosvětová hospodářská krize. Věříme však, že záměr firmy Domy Start bude zdárně dotažen do konce. Jen k němu může dojít později než bylo v plánu,“ uzavřel Juráň.

Kateřina Kapková