Kdo si pořídí áčko navržené vyhláškou, může si je postavit na chodník zadarmo. Vyhláška o místních poplatcích, která si klade za cíl sjednotit podobu reklamních áček, začne platit od 1. ledna.

Stanovuje nejen jejich velikost, ale také použitý materiál a odstín v provedení grafitová čerň.

„Pokud by někdo trval na tom, že si na náměstí ponechá svůj stávající stojan, i to je možné. Jen musí počítat s tím, že to nebude zadarmo,“ uvedl vedoucí finančního odboru hranické radnice Vladimír Zemek.

Za odlišný stojan, než jaký stanoví vyhláška, zaplatí jeho majitel v centru města Hranic po novém roce buď stokorunu denně, patnáct stovek měsíčně nebo deset tisíc ročně. „Teď platí všichni ročně pětistovku,“ uvedl pro srovnání Zemek a dodal, že vyhláška stanoví i to, kde přesně mohou reklamní áčka, za něž se platit nebude, v centru města stát.

Především je to dovoleno těsně u prodejen, v podloubí mezi sloupy a v půlmetrové vzdálenosti od parkovacích míst. Kdo je postaví jinam, například do cesty chodcům, bude za to také platit. Čeho se nová vyhláška o místních poplatcích nedotkne, to jsou reklamní cedule, zavěšené na budovách.

„U těch se nejedná o zábor veřejného prostranství,“ vysvětlil Zemek.