Na dvě stovky místenek do speciálního vlaku rozdali zájemcům o tuto významnou církevní událost přerovští farníci.

Téměř z každé větší obce v regionu, kde je farnost, budou vypraveny autobusy. S organizací akce pomůže pět desítek hranických vojáků. Podle předběžných odhadů zamíří do Brna z přerovského regionu tisíce lidí.

„Z Troubek vyjíždí v neděli časně ráno autobus se čtyřmi desítkami lidí. Už máme plno, zájem byl obrovský. Autobusy s věřícími ale odjedou i z dalších měst a obcí – z Hranic, Rokytnice a Brodku u Přerova nebo z Citova. Autobusy budou vypraveny i z Horní Mostěnice, Vlkoše a z Kojetína,“ vyjmenoval troubecký farář Radek Sedlák.

Ten očekává od návštěvy papeže hlavně duchovní povzbuzení a hlubší vizi toho, kam by měla církev směřovat. „Setkání s hlavou katolické církve, která k nám zavítá vůbec poprvé, bude pro řadu věřících impulsem i povzbuzením,“ řekl farář, jenž se prý osobně zúčastnil také návštěvy papeže Jana Pavla II. na Svatém Kopečku v Olomouci a rád na to vzpomíná.

„Papež Benedikt XVI. je ale jiná osobnost a na některé otázky má jiný pohled,“ srovnává obě setkání troubecký farář. Místenky do vlaku pro více než dvě stovky věřících rezervoval také farář Římskokatolické církve v Přerově Pavel Hofírek.

„Z Přerova pojede vlakem do Brna asi dvě stě lidí a do Boleslavi pak padesát,“ shrnul.

O setkání je velký zájem, a to nejen mezi věřícími. „Už teď je patrné oživení duchovního života. Papežovo poselství bude nepřímo určeno všem lidem této země, takže má velký význam,“ podotkl farář.

Vlak na setkání s papežem odjíždí z Přerova o půl šesté ráno. Speciálně vypravených rychlíků pro věřící pojede celkem sedm. Územím přerovského regionu projede rychlík v neděli brzy ráno.

Na malém nádraží v Hranicích naloží cestující ve 4.39 hodin, na hlavním hranickém nádraží v 5.14, v Lipníku nad Bečvou ve 4.57 a v Přerově v 5.39 hodin.

Jednou z těch, kdo do něj nasednou, bude i Radmila Andrýsková z Hranic. „Jedeme do Brna s dcerou, její kamarádkou a její maminkou. Už to, že přijede papež k nám do republiky, je pro mě hodně významná událost,“ svěřila se.

Kromě věřících se ale za papežem chystají i vojáci z Hranic. V noci na neděli jich do Brna odjede celkem padesát. „Budou tam vypomáhat pořadatelům a policistům, například s regulací dopravy, lidí u vchodů a podobně,“ řekl tiskový mluvčí 71. mechanizovaného praporu Radek Hampl. Celkem se podle něj chystají do jihomoravské metropole asi čtyři stovky armádních zaměstnanců.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková