„Pokud jde o celkovou částku, tak ta se vyšplhala na 2 850 000 korun. Jde o součet z parkovacích automatů i z rezidenčních a abonentních parkovacích karet,“ uvedla mluvčí firmy Pavlína Adamčíková.

Řidiči jsou v Hranicích disciplinovaní, přesto se najde spousta těch, kteří se snaží parkovací systém obejít.

„Nejčastěji se setkáváme s jedinci, kteří zaparkují zadarmo na místech určených pro zásobování,“ přidala Adamčíková.

Navíc je i hodně lidí, kteří se snaží využít bezplatná parkoviště v blízkosti centra.

„Když potřebuji jen krátce na náměstí, tak se snažím najít místo co nejblíže a zaplatím. Pokud vím, že se v centru zdržím, tak zaparkuji obvykle u Alberta a na náměstí jsem za pět minut,“ prohlásil jeden z řidičů Tomáš Vilímek.

Platby pomocí SMS rostou

Stále častěji využívají řidiči v Hranicích placení parkovného pomocí SMS. „Platby mobilem se nám minulý rok hodně navýšily. V průměru využije tuto službu až čtyři sta řidičů denně,“ poznamenala mluvčí Activu.

Přetížené lokality a další spolupráce?

Na základě výsledků pravidelných analýz firma zjistila značné přetížení parkovacích míst v lokalitách oranžové zóny, určených pro krátkodobé návštěvnické parkování. Přesto do letošního roku neuvažuje ani o dramatickém zvýšení cen za parkování, ani o rozšíření placených parkovacích míst do dalších částí města.

„Z tohoto důvodu jsme zatím pouze doporučili městu provedení některých úprav v dosavadním režimu parkování, které by měly tento stav napravit a uvolnit tak nabídku volných parkovacích míst,“ pronesla Pavlína Adamčíková

Obě strany nabídly trochu rozdílný pohled na spokojenost se vzájemnou spoluprácí. Zatímco firma Activ Parking je spokojena, ze strany zastupitelů města už tak velké nadšení nepanuje.

„Zatím spolupráce nějakým způsobem funguje. Na dalším zastupitelstvu proběhne další vyhodnocení. Někteří zastupitelé mají určité připomínky, ale nikde není psáno, že jiné řešení by bylo automaticky lepší,“ řekl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Zda tedy spolupráce města s firmou Activ Parking bude pokračovat ještě není jisté. Naopak jisté je, že ani placená místa auta z centra města nevyhnala.