Komentované prohlídky zaměřené na historii vinných a právovárečných domů jsou v Olomouci atraktivní novinkou pro turisty.

„Dosud jsme je nenabízeli, přišli jsme s nimi až v letošním roce, protože chceme spojit historii města se zajímavým gastrozážitkem. Olomouc už je svou bohatou gastronabídkou známá, domluvili jsme se proto na spolupráci s jednou ze zdejších vinoték,“ sdělila vedoucí informačního centra Jitka Lučanová.

Turisté si v infocentru mohou za 250 korun koupit komentovanou prohlídku nebo za 500 korun voucher na degustaci vína. Další možností je dopřát si oba zážitky krátce po sobě. Komentované prohlídky začínají každou červencovou, srpnovou a zářijovou sobotu, sraz účastníků je v 16 hodin u informačního centra.

Festival Letiště Karneval 2023 startuje ve čtvrtek 13. července.
Jazz, techno i ohnivá show. Festival Letiště Karneval startuje v Hranicích

„Trasa vede z Horního na Dolní náměstí a pokračuje ulicemi Kapucínská, Purkrabská a přes Žerotínovo náměstí až do ulice Na Hradě a Univerzitní,“ vyjmenovala vedoucí informačního centra.Komentované prohlídky vinných a takzvaných právovárečných domů trvají přibližně hodinu.

Průvodce turisty postupně zavede na místa, která byla v historii spojená s vínem či pivem. „Například v domě U zlaté štiky se v minulosti smělo nalévat víno a v domě U zlatého jelena zase bylo uděleno právo vaření piva,“ zmínila Jitka Lučanová s tím, že po absolvování prohlídky mohou turisté pokračovat do vinného šenku U Zlatého beránka na ochutnávku vín spojenou s občerstvením.

V informačním centru si zájemci během léta mohou objednat také prohlídkovou trasu Olomouc v kostce nebo trasu s názvem Za branami města.

Foyer Staré radnice v Hranicích prochází opravou.
Foyer Staré radnice v Hranicích se opravuje, investice přijde na 3,8 milionu

Velmi atraktivní je prohlídka slavnostního freskového sálu Základní školy Komenium. Pro rodiny s dětmi je určena trasa s názvem S kočičkou Olou po Olomouci, kterou absolvují bez průvodce. Oblíbené jsou také výstupy na radniční věž, prohlídky kostelů s průvodcem a v nabídce nechybí ani komentované prohlídky Androva stadionu.