V poslední době navštěvuje veterinární ambulanci na hranickém sídlišti Hromůvka denně až pětadvacet žadatelů o čip pro svého psa. „Běžně jich bývá za den tak čtyři nebo pět,“ uvedl pro srovnání veterinář Libor Kufa.

Výrazný nárůst žádostí o elektronické označení psa způsobila obecně závazná vyhláška města Hranic, platná od letošního ledna. Podle ní měli chovatelé do konce září čas na to, aby výše uvedenou povinnost splnili.

Čip musí mít od 1. října každý pes starší tří měsíců a to i v příměstských částech Hranic. Kontrolovat to budou městští strážníci.

„Zpočátku budeme zřejmě případné přestupky řešit domluvou a dáme majiteli lhůtu na to, aby svou chybu napravil,“ slíbil velitel strážníků Miroslav Mann, ale zdůraznil, že benevolentní budou jeho podřízení jen dočasně.

V jejich kompetenci bude od soboty udělení až tisícové pokuty každému, kdo bude vést po ulici psa bez čipu. Pokud někdo zaplatit odmítne nebo bude vyhlášku ignorovat dlouhodobě, hrozí mu správní řízení, které ho může připravit až o třicet tisíc korun. Stejně tak jsou chovatelé podle vyhlášky povinni přihlásit svého označeného psa do třiceti dnů do evidence na finančním odboru hranické radnice.

Je to ale pěkná blbost

Od elektronického značení psů není osvobozen nikdo, s výjimkou majitelů štěňátek mladších tří měsíců.

„Je to ale pěkná blbost. Představte si, že máte jedenáctiletého psa, který už dlouho žít nebude a musíte mu přesto pořídit čip za čtyři stovky,“ vyjádřila svůj názor Libuše Buřičová, která sama má psy tři. „Víte, kolik pro ně stojí žrádlo nebo prášky, když jsou nemocní?“ dodala a také poukázala na to, jak nákladná je nová povinnost pro ty, kdo mají chovnou stanici.

K veterinářům si lidé chodili pro psí čipy i dříve. Zejména ti, kteří se chystali vycestovat do zahraničí. „I kdyby jeli jen na Slovensko, musejí mít psa identifikovatel­ného. Buď tetováním nebo čipem,“ informoval Kufa. Současně s tím získává vždy každý pes europas a s ním pak může cestovat až do smrti. (ka)