Za každou nemovitost je ze zákona zodpovědný její vlastník. Pokud je tedy na šikmé střeše domu sníh nebo led, měl by jej majitel budovy ve svém vlastním zájmu zavčas odstranit.

„Pokud se na střeše vytvoří nebezpečně vypadající sněhové převisy, měl by je majitel domu shodit dřív, než na někoho spadnou a zraní ho,“ potvrdila tisková mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková. Pokud totiž sníh při pádu ze střechy někoho zraní, mohl by být majitel domu stíhán pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Cedulky, které lidem doporučují přejít na protější chodník, nejsou chápány jako dostatečné bezpečnostní opatření. Lidé je totiž mohou, ale nemusejí respektovat. Podle Sedláčkové je rozumnější obrátit se zavčas na hasiče. „Ti mají techniku na to, aby nebezpečné převisy odstranili dřív, než na někoho spadnou,“ poradila přerovská policejní mluvčí.

Nahranické hasiče se zatím letos nikdo s prosbou o shození sněhu nebo ledu neobrátil. „Pokud nás někdo v tomto směru požádá o pomoc, pojedeme nejprve situaci posoudit, a pak rozhodneme, jestli je opravdu potřeba zasáhnout,“ uvedl velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch.

Největší pozornost je podle něj věnována školám, úřadům a státním budovám. „Tam je zpravidla největší pohyb lidí a tak tam hrozí i největší nebezpečí,“ vysvětlil Lenoch. Zády se však hasiči neobracejí ani k soukromým osobám. Pokud hrozí pád sněhu ze střechy na frekventovaném místě, snaží se vždy hasiči zažehnat nebezpečí co nejdříve. Riziko pádu sněhu ze střechy jezdívají hasiči většinou posoudit v doprovodu státní nebo městské policie. „To pro případ, že by bylo potřeba prostor kolem domu dočasně uzavřít,“ vysvětlil šéf hasičů.

Zabrat nebo ohraničit veřejné prostranství nebo jeho část totiž nemůže kdokoliv. „Pokud někdo shazuje ze střechy sníh a potřebuje dočasně zajistit prostor kolem domu bezpečnostními páskami, musí nás o tom předem informovat,“ upozornil na nezbytnou formalitu vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Techniku pro práci ve výškách nemají v Hranicích pouze hasiči. Lidé se mohou obracet i na soukromé firmy, jež mají k dispozici plošinu. Těm ale budou muset za její použití zaplatit, zatímco hasiči shazují sníh ze střechy úplně zdarma.

Kateřina Kapková