Vloni si centrální dodavatel tepla v Hranicích účtoval za gigajoul v průměru 632 korun, letos tuto sazbu o 125 korun zvýšil.

Podle Milana Vinklera, ředitele společnosti Ekoltes, se na tomto cenovém skoku projevilo především zdražení elekřiny a plynu. „Samozřejmě že se nám tyto zvýšené výrobní náklady musely promítnout do ceny za teplo a teplou vodu,“ potvrdil Vinkler.

Současně však přiznal, že se na zdražení podepsaly ještě další vlivy. „Spousta domů byla opatřena novými okny a zateplenou fasádou. Na jedné straně to lidem přineslo úsporu tepla, ale na straně druhé to způsobilo jeho zdražení. I tady totiž platí – čím je spotřeba menší, tím je cena za jednotku dražší,“ vysvětlil Vinkler s tím, že vloni vyrobili 120 tisíc gigajoulů, zatímco letos jich bude stačit vyrobit 85 tisíc.

Za teplo a teplou vodu ušetří v Hranicích jen ti, kdo podlehli novému trendu a zřídili si vlastní plynovou kotelnu. „Tím, že jsme před dvěma lety přestali odebírat teplo a teplou vodu od firmy Ekoltes a topíme si sami, ušetříme ročně zhruba 40 procent výdajů,“ řekl Zdeněk Navrátil, žijící v panelovém domě s vlastním kotlem.

Letos by se měl cenový rozdíl mezi centrální a vlastní dodávkou tepla a teplé vody opět zvýšit, neboť kotelen neustále přibývá. Podle Milana Vinklera je největší problém v tom, že lidé svůj úmysl uspořit za teplo neoznamují s dostatečným předstihem.

„Kdyby nám řekli včas, že mají v plánu zateplit fasádu nebo si zřídit kotelnu, propočítali bychom si, kolik budeme zhruba na výrobu tepla potřebovat plynu a neobjednávali bychom ho zbytečně tolik,“ postěžoval si Vinkler. „Pak na to naši stávající odběratelé doplácejí,“ dodal.

Kateřina Kapková