Rybáři o víkendu zkontrolovali potok až k řece Bečvě a tvrdí, že havárie nezpůsobila úhyn ryb.

„Ropná skvrna se nejprve objevila ve Vrchlického ulici podél toku od obce Velká. Hasiči začali stavět nornou stěnu v Čechově ulici a velitel zásahu na místo přivolal i chemiky z Přerova. Další záchytné norné stěny byly postaveny v zahrádkářské kolonii u obce Velká, odkud se ropné látky dostávaly na vodní plochu,“ popsal náročný zásah krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Hasiči s pomocí norných stěn zamezili dalšímu úniku ropných látek z kanalizace – právě odtud se totiž dostaly na vodní plochu.

„Na místě bylo patnáct hasičů a k větší škodě nedošlo jen díky včasnému zásahu. Vytvořili jsme několik typů norných stěn a na místě ucpávali kanály,“ přiblížil Radek Buryánek z přerovské chemické jednotky, který byl na místě.

Zástupci odboru životního prostředí Městského úřadu v Hranicích už mají podezření na konkrétního viníka. Zatím ale nechtějí prozrazovat, o koho se jedná s tím, že podrobnosti sdělí koncem týdne.

„Naši vodaři šli po jednotlivých vpustích v rámci kanalizačního řádu a myslíme, že jsme se viníka dopátrali u poslední vpusti, která byla dotčena látkou,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Ivana Zaoralová. Město bude celý případ posuzovat podle vodního zákona.

„Jedná se o dotčení významného vodního toku a tomu, kdo je za znečištění odpovědný, hrozí statisícové sankce. Ropná skvrna se rozšířila na území o velikosti dvou kilometrů a zasahovala až k hranickému zámku,“ zdůvodnila tvrdý postih.

Ryby to asi přežily

Rybáři v Hranicích tvrdí, že nedošlo k úhynu ryb.

„Něco málo se dostalo i do řeky Bečvy. Celý víkend jsme ale kontrolovali Veličku, kde je pstruhová voda, i řeku Bečvu, zda nedošlo k úhynu. Nic takového se naštěstí nestalo,“ shrnul hospodář hranické organizace Českého rybářského svazu Antonín Fojtík.

Přerovská policie zatím v souvislosti s únikem nafty nezačala stíhat konkrétního viníka.

„Věc jsme předali odboru životního prostředí Městského úřadu v Hranicích. Zatím prověřujeme, zda došlo ke spáchání trestného činu,“ uzavřela mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.