Návštěvníci zabijačkových hodů se mohli zapojit také do originálních soutěží. Například v pití piva na ex, nebo v pojídání knedlíků.

„Jde už o šestý ročník této akce, která se těší velké oblibě. Vznikla asi tak, že jsme si kdysi se starostou řekli, že bychom si mohli dát něco dobrého, a proč k tomu nepozvat i ostatní,“ řekl místostarosta Horní Moštěnice Michal Velím.

Zabijačka se v obci konala už pátek, kdy šla na porážku tři prasata o hmotnosti kolem sto dvaceti kilogramů. „Zpracovali jsme z nich zabijačkové produkty, o které bývá každoročně velký zájem. Zkušenost je taková, že v kuchyni po skončení této akce nezbude vůbec nic. Chov prasat je i na vesnicích na ústupu. Lidem jsou proto tyto speciality čím dál více vzácnější. Mnozí si tu zajdou pro zabijačkové speciality s nádoby a jídlo si sní až doma. Jiní tu i posedí, aby se trochu pobavili s přáteli,“ řekl místostarosta Ve­lím.

O zábavu neměli přítomní skutečně nouzi. V sále vyhrávala hudba a zpestřením pro diváky byly i netradiční soutěže. K nejatraktivnější patřilo pojídání knedlíků. Vítězem tohoto klání se nakonec stal s osmadvaceti snězenými knedlíky šestnáctiletý Marek Pospíšil z Horní Moštěnice.

Nejmladší účastník se této soutěže zúčastnil už loni, kdy si odnášel první vítězství.

„Bylo to dost náročné. Prvních dvacet knedlíků ještě šlo, ale zbývající mi daly hodně zabrat. Na soutěž jsem se nijak nepřipravoval. Dokonce jsem dnes nevynechal ani oběd, a ten jsem měl až kolem druhé hodiny odpoledne,“ svěřil se po skončení soutěže student elektrotechnické školy Marek Pospíšil.

Potom přišla na řadu ještě jedna soutěž, ve které porota hodnotila mezi jedenácti vzorky nejlepší slivovici.

Zabijačkové hody si letos nenechalo ujít na tři sta návštěvníků.

„Jsme tu poprvé. Pozvali nás sem naši známí a strašně se nám tu líbí. Jsme z města, takže skutečně zabijačkové speciality jsou pro nás velkou vzácností. Já osobně mám třeba jitrnicový prejt na talíři vůbec poprvé,“ svěřila se Jarmila Kojecká z Přerova.

Kulturní dům v Horní Moštěnici znovu ožije nadcházející sobotu, kdy v něm místní myslivci zahájí letošní plesovou sezonu.