Ve čtvrtek večer začne v Olomouckém kraji foukat silný západní vítr o rychlosti 10 až 15 metrů za sekundu, s nárazy kolem 20 metrů za sekundu.

„Na hřebenech hor dosáhne až pětatřiceti metrů za sekundu," předpověděl Tomáš Ostrožlík z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Stejně silně bude foukat i po celý pátek. Na většině území se budou navíc vyskytovat sněhové přeháňky, na horách bude sněžit trvaleji a budou se tvořit sněhové jazyky a závěje.

Obdobnou počasí předpovídá ČHMÚ také na sobotu.

Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti. Vichry, vichřice a orkány mívají ničivé účinky, a to nejen na majetku, ale bohužel i na lidských životech.

„Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku," připomíná Nicole Zaoralová, tisková mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

Lidé by se tak například neměli zdržovat v blízkosti velkých stromů, v žádném případě by neměli chodit do lesa, naopak by měli doma zajistit okna a dveře. Také je na nutné dávat pozor na možný pád elektrického vedení.

„Připravte si k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu. Nepodceňujte předpovídanou situaci a nepřeceňujte vlastní síly, schopnosti a možnosti," vyzdvihla dále mluvčí Zaoralová.

Další rady jsou na webu www.hzscr.cz.

Výpravy v Jeseníkách raději zrušte

Návštěvníky nejvyšších moravskoslezských hor varuje horská služba. V avizovaném počasí by lidé měli zůstat raději někde v teple, než se vydávat na túry.

„Zakázat jim to samozřejmě nemůžeme, ale při takovéto předpovědi doporučujeme, aby vše zvážili a případné výpravy zrušili," sdělil Michal Klimeš, náčelník jesenické horské služby.

V Jeseníkách leží od deseti do třicet centimetrů sněhu a bílá krajina láká zejména běžkaře.

Pokud se přes doporučení horské služby do terénu návštěvníci vydají, měli by si uvědomit hrozící nebezpečí pádu stromů v zalesněných oblastech či špatnou viditelnost zejména na hřebenech hor.

„Určitě bude hrozit i výskyt omrzlin, protože při silném větru na člověka působí teplota až minus pětadvacet stupňů Celsia. Kromě teplého oblečení si tak musejí chránit koncové partie těla," poznamenal dále náčelník Klimeš.

Přiznal, že zachraňování turistů bývá v takovýchto podmínkách velmi náročné.