Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareše se totiž tato organizace dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů.

„V rámci celého kraje nám dlouhodobě chybí asi dvanáct lidí,“ potvrdil Mareš.

Kolik lidí má vlastně k dispozici zdravotnická záchranná služba na Přerovsku?

V celém regionu působí čtyři posádky, a to dvě v Přerově a dvě v Hranicích. V Přerově je jedna posádka rychlé lékařské pomoci a jedna posádka zdravotnické pomoci.

Problém s nedostatkem lékařů řešíme ve spolupráci s jednotlivými nemocnicemi, takže do terénu vyjíždějí externisté.

Jak v Přerově, tak i v Hranicích jsou těmito externisty lékaři zdejších nemocnic.

Kolik výjezdů za měsíc musí lékaři záchranky na Přerovsku zvládnout? Setkáváte se i s případy zneužití služby první pomoci?

Vpřerovském regionu vyjíždíme za měsíc k pěti stům případů. V rámci Olomouckého krajemámeza rok asi 50 tisíc výjezdů a dá se říci, že z tohoto počtu je 15 až 20 procent výjezdů k pacientům, kteří naši akutní pomoc nepotřebují.

Někdy je zneužití záchranné služby vědomé – volají knám třeba z legrace malé děti nebo Romové. Jindy se ale jedná o nevědomé zneužití.

Lidé se zdravotními problémy zavolají na linku 155 a přitom nejsou v ohrožení života. Laikovi to však nemůžeme mít za zlé.

Někdy však občané vědomě zkreslují informace, abychom se za nimi dopravili. Popíšou třeba akutní příznaky infarktu, které znají, a lékaři pak okamžitě vyráží na místo.Tam ale zjistí, že problém zdaleka není tak vážný. I to se bohužel stává.

Za jak dlouho se lékaři na místo dopraví? Existují pro to nějaké speciální předpisy?

Zatím se řídíme vyhláškou, podle které musí být záchranka na místě do patnácti minut, s výjimkou takzvaných případů zvláštního zřetele.

K mimořádným důvodům opožděného příjezdu patří třeba havárie vozidla zdravotnické záchranné služby nebo situace, kdy je posádka na jiném výjezdu a mázpoždění.

Dalším důvodem je pak špatné počasí, tedy když hustě prší nebo sněží. Nové podmínky, jakým způsobem a v jakém časovém limitumá být poskytnuta rychlá pomoc pacientům, bude stanovovat zákon o zdravotnické záchranné službě.

Ten vejde v platnost od ledna příštího roku. Měl by zahrnovat i závazný časový limit pro příjezd lékařů záchranky.

Jsou na Přerovsku oblasti, které jsou pro lékaře záchranky hůře dostupné?

V hraničních časech se dojíždí na Kojetínsko. Třeba z Kroměříže se ale lékaři dostanou na místo už za sedm minut. Nový zákon by měl myslet také na to, jak efektivněji rozdělit teritorium tak, aby byli lékaři u pacienta co nejdříve.