Od tohoto týdne se však na některých přerovských školách opět začíná sběr rozjíždět. Výtěžek však nebude tak štědrý jako loni. Školy za papír utrží až o polovinu méně.

„Sběr papíru u nás probíhá po několikaměsíční pauze právě tento týden. Za kilogram tříděného papíru utržíme čtyřicet haléřů, zatímco loni v září jsme získali korunu. Výtěžek tedy bude výrazně nižší. Sběr ale kvůli tomu rušit nebudeme. Je to aktivita, kterou provozujeme už roky a žáci se do ní rádi a s nadšením zapojují,“ řekla zástupkyně ředitelky Základní školy Trávník v Přerově Marta Pokorná.

Sběr starého papíru se už brzy rozjede také na jiných přerovských základních školách. „Se sběrem znovu začínáme už příští týden. Víme, že nás čeká zhruba o polovinu nižší výnos, ale pro školu je každá koruna dobrá,“ míní zástupkyně ředitelky přerovské Základní školy Želatovská Ludmila Spielvogelová.

Vedení škol uvítalo s nadšením, že se situace s papírem na trhu zlepšila. Finanční výnos v podobě i několika desítek tisíc z této činnosti je totiž pro školy nepostradatelný. „Informaci o tom, že se opět rozjíždí výkup papíru, jsme přijali s obrovskou radostí. Je těžké odhadovat, zda výkupní ceny dosáhnou takové úrovně jako dříve, ale jsme rádi i za to, že už papírny zase pomalu zvedají hlavu,“ zhodnotil Petr Vojáček, ředitel Základní školy U Tenisu, která se řadí k přerovským školám s největším množstvím nashromážděného starého papíru během školního roku.

Znovuobnovení odběru papíru potvrdil i provozovatel výkupny v Přerově Pavel Tomeček: „Přes zimu je odběr vždycky slabší, ale teď už výkup opět naplno rozjíždíme. Dáváme to na vědomí také všem školám. Bereme jakékoliv množství, ale papír musí být tříděný. Oproti loňsku cena skutečně klesla, ale myslím si, že třeba pro školy je tento výdělek stále zajímavý. Doufejme, že se to časem ještě více zlepší,“ sdělil Tomeček.

Od sběru papíru některé školy ustupují

Některé školy však od sběru papíru ustoupily. Odrazuje je totiž nízká výkupní cena. „Výkupna nám nabízí za kilogram papíru čtyřicet haléřů. Navíc se zvedly požadavky na způsob třídění. To znamená, že se má sbírat jen určitý druh papíru, mezi kterým už nesmí být například žádné kartony. Sběr starého papíru jsme po dohodě s rodiči žáků prozatím zastavili. Je to sice škoda, ale bylo by s tím více práce než užitku. Nepotřebný papír nyní ukládáme do speciálního kontejneru na třídění, který stojí před budovou školy,“ svěřil se ředitel Základní školy J. A. Komenského v Předmostí Vladimír Peška.

Sběr papíru přerušili i na Základní škole Struhlovsko v Hranicích. „Sběr jsme zastavili hned poté, co přišly informace o ceně a o zvýšeném požadavku na třídění starého papíru. Nemáme k tomu pracovníky ani prostory, kde bychom papír třídili. Je to sice škoda, protože tato aktivita přinášela hned několik efektů. Jednak měla výchovný účinek, pak to bylo i určité zpestření pro žáky, a navíc jsme utržili i nějakou tu korunu. Věřím, že se však situace s papírem časem zlepší a my se ke sběru opět vrátíme,“ řekl ředitel hranické školy Radomír Macháň.

Na výhodnější cenové podmínky vyčkávají také na Základní škole v Osecké ulici v Lipníku nad Bečvou. Této škole se během školního roku hravě podařilo nashromáždit až 8 tun starého papíru.

„Naši žáci starý papír stále nosí, protože jsou na to navyklí. My jej zatím skladujeme v dílnách, protože je nám líto jim říct, aby papír už nechali doma. Navíc výtěžek ze sběru pro nás představoval výraznou pomoc. Sloužil třeba na pořízení odměn pro různé soutěže, nebo jsme z něj sponzorovali adoptované zvířátko ze zoologické zahrady na svatém Kopečku. Teď vyčkáváme, jak se bude situace s papírem vyvíjet, a podle toho se rozhodneme, zda budeme v této aktivitě pokračovat dál,“ řekla zástupkyně ředitele Základní školy v Lipníku nad Bečvou Zdena Stehlíková.