„Dnes přišlo asi deset až patnáct lidí, je to méně než loni. Někdy jenom sbírají letáčky, ale ve skutečnosti o obor zájem nemají. Možná se toho bojí,“ říká studentka Střední zdravotní školy Hranice Sandra Hýžová, která své učitelce Janě Dančákové pomáhá s přípravou stánku už podruhé.

„Nabízíme náročnou výuku a práci. Ve zdravotnictví je ale ve srovnání s jinými obory nejnižší nezaměstnanost,“ vysvětluje Dančáková.

Milan Vinkler za Střední školy zemědělské v Přerově si také myslí, že do Hranic nejeli zbytečně.

„Objevilo se asi dvanáct uchazečů, které jsme pozvali na den otevřených dveří.“

Letošní úbytek zájemců o studium někteří učitelé připisují populačnímu poklesu – devadesáté ročníky jsou početně slabší. Rozhodující pro školy bude teprve září, kdy se ukáže, kolik studentů se skutečně zapíše.

Jiné školy menší zájem o studium nepociťují, například Alena Tvrdoňová za Střední průmyslové školy stavební z Valašského Meziříčí popisuje:

„Zájem je, chodí i rodiče – absolventi naší školy, kteří nás doporučují svým dětem. Absolventi našich učebních oborů nemají problém najít práci, právě naopak, firmy si je samy shánějí. Většina absolventů studijních oborů pak jde na vysokou školu.“

„Můj syn si už vybral školu na internetu, takže se jdeme spíš jen podívat. Byla bych radši, kdyby si vybral Hranice nebo Přerov kvůli dojíždění, ale chce studovat informatiku a elektrotechniku v Rožnově. Uvidíme, jestli se tam dostane,“ říká návštěvnice veletrhu z Horního Újezdu.

Veronika Fiedlerová