Řidiči ve středu mohou očekávat desítky uniformovaných mužů a žen, kteří budou dohlížet na bezpečný příchod do škol. Někde budou rozdávat i drobné dárky. Podle psychologa mají tyto akce na řidiče jednoznačně okamžitý efekt.

„Dnes máme posílené hlídky u škol a školek. Spolupracujeme se strážníky. Ti hlídají především v centru města. Naše hlídky jsou kromě města také v příměstských částech,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková. Velmi podobná situace je v celém kraji.

„Můžete se spolehnout, že dnes policisty v ulicích potkáte,“ doplnila Štrbáková.

V některých městech budou policisté dětem rozdávat také drobné dárky.

„Jsou to omalovánky, rozvrhy hodin a podobně,“ informovala Miluše Zajícová z přerovské policie a dodala, že dnes jsou v terénu desítky policistů na celém Přerovsku.

Dárky v podobě různých reflexních drobností děti dostávají také na Prostějovsku a Jesenicku.

Zatímco se policisté soustředí na první dny školního roku, pro strážníky začíná pravidelná každodenní služba.

„My ode dneška máme pravidelné hlídky na přechodech pro chodce, které budou každý školní den. Dnes jsme nasadili šest strážníků,“ sdělil Martin Urbánek, zástupce velitele šumperských strážníků.

Podle odborníka má takovéto hlídkování jasný okamžitý účinek.

„Když řidič vidí uniformovaného člověka, hned se zamyslí, co dělá špatně. Druhým efektem je samozřejmě skutečnost, že policista osobně řídí dopravu,“ uvedl dopravní psycholog Matúš Sucha.