Na konci sezony navíc nabídne těm, kteří všechny trasy objeli, nasbírali všechny odpovědi na otázky a kontrolní razítka, hodnotné ceny.

Letošní ročník je v mnohém přelomový.

„Ti, kteří s námi jezdí od začátku pravidelně, už mají možnost dosáhnout nejvyšší hodnosti v mlynářském cechu. Neznamená to však, že by se letos Mlynářský krajánek konal naposled,“ upozornila projektová manažerka Hranické rozvojové agentury Michaela Škrobánková.

Soutěžní průkazy už nebudou platit pouze rok, pomalejší cyklisté je budou moci plnit i několik sezon za sebou. Pro každou mlynářskou hodnost existuje jiný typ průkazu, všechny jsou k dostání v Městském informačním centru.

Mlynářští krajánci zavítali v sobotu do Stříteže nad Ludinou, kde obdivovali Humplíkův vodní mlýn. Přes Jindřichov a Bělotín se na závěr přemístili do Špiček, kde na ně čekala starostka obce Naděžda Polednová s bohatým občerstvením. Nechyběly klobásy, koláče, pivo ani káva.

Zájemci se mohli podívat také do nově zrekonstruovaných prostor nad místní restaurací, které budou od letošního léta sloužit místním občanům.

„Budou tam probíhat volnočasové aktivity pro všechny věkové kategorie. Scházet se tam může například místní Spolek žen nebo Sbor dobrovolných hasičů,“ podotkla Polednová s tím, že přebudování bývalého bytu začalo 1. února a k otevření dojde během následujícího měsíce.

Občané Špiček se dále letos dočkají nových chodníků na hřbitově, lépe se budou mít i místní konšelé, kterým vymění okna na obecním úřadě.

Pro sezonu 2010 už nejsou v plánu další společné výlety v sedlech kol. Pouze na 18. září organizátoři naplánovali ukončení sezony – výlet skončí v Teplicích nad Bečvou a cyklisté budou slavnostně pasováni v rámci tamní akce Den srdce.