Patnáctý odklad

Vrásky na čele mají v těchto dnech v Lipníku nad Bečvou, kde měla začít už v létě stavba úseku dálnice D1 Přerov – Lipník.

„Léto je pomalu za námi a nic se neděje. Už od března běží výběrové řízení na dodavatele stavby a do této doby není stále uzavřené," konstatoval trpce starosta Lipníku Miloslav Přikryl s tím, že se několikrát hýbalo s termínem zahájení.

„Už je to tak patnáctý v pořadí. Na úsek bylo zatím vyčleněno 600 milionů korun a část peněz se utratila za archeologický průzkum. Pořád doufáme, že se začne stavět alespoň na konci roku," dodal.

Přerovské snažení

Stejně skeptičtí jsou i radní v Přerově, kde by mohli sepsat podrobnou kroniku o krocích, které město pro stavbu dálnice D1 z Říkovic do Přerova podniklo. Od blokády silnice přes petici s více než sedmi tisíci podpisy obyvatel až po nekonečné debaty se zástupci rezortu dopravy.

„Stále doufáme, že dojde k zahájení úseku Říkovice – Přerov v roce 2014, tedy v termínu, který nám byl přislíben," konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD) napsal před časem otevřený dopis ministru dopravy, ve které si stěžoval na katastrofální situaci ve městě po uzavření Husovy a Kojetínské ulice.

„Oprava jakékoliv komunikace způsobuje dopravní kolaps a neuvěřitelné komplikace na křižovatkách. Není možné jen nečinně čekat na realizaci dálničního úseku kolem Přerova. Je nutné obnovit jednání, vedoucí k dokončení průtahu městem," navrhl jednu z možností primátor.

Ministerstvo: Úsek Lipník-Přerov letos zahájíme

Zástupci ministerstva dopravy připustili, že je rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury napjatý. Řešení toho, jak financovat stavbu strategických úseků, vidí do budoucna ve využití evropských peněz.

„Uvědomujeme si, že je dopravní situace v Přerově katastrofální a dokončení dálnice D1 Přerov – Lipník a zejména navazujícího úseku Říkovice – Přerov je nyní prioritou. I naším cílem je mít celou jedničku hotovou," řekl mluvčí ministerstva dopravy Roman Kluzák.

Podle něj začne stavba úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem, který je lépe nachystaný, ještě letos.

„Zatím běží výběrové řízení na zhotovitele a jsou vydávána stavební povolení. Na podzim pak proběhnou přípravné práce a terénní úpravy. Letos akci zahájíme a uvidíme, kolik prostředků budeme mít ze Státního fondu dopravní infrastruktury na další roky," zmínil.

Podle plánu, tedy v roce 2014, má prý začít i stavba úseku z Říkovic do Přerova.

„Finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury se pořád snižují. Bylo by tedy ideální, kdyby se na stavbě úseků podílela Evropa prostřednictvím svých fondů. Od roku 2014 bude vyhlášen nový operační program, což je jedna z cest financování," uzavřel.