Pohodové sobotní odpoledne si v rámci Záhorské veselice vychutnalo asi dvě stě spokojených návštěvníků. Kromě výstavy tradičních krojů a ukázek bannerů zobrazujících jednotlivé obce mikroregionu Lipnicko si diváci vyslechli dvě cimbálové skupiny a pobavili se u představení loutkoherců z divadla Tilia nebo balonkového klauna.

Hned po úvodním slovu starosty ale odpoledne zahájili děti z místní mateřské školy.

„Na každé období si připravujeme jiné vystoupení. Děti se je příliš dlouho učit nemusejí. Například říkanky znají často už z domova a celkem snadno si je zapamatují,“ řekla ředitelka MŠ Stanislava Čočková, která s dětmi uvedené choreografie nacvičovala. Právě představení těch nejmenších sklidilo v zaplněném sále velký úspěch.

S celkovou návštěvností byl spokojený také starosta Veselíčka Tomáš Šulák.

„Chtěli jsme oslovit co nejširší spektrum veřejnosti. Kdybychom udělali jen samotnou výstavu, návštěvnost by asi příliš vysoká nebyla. Spojili jsme ji ale s divadlem, které přiláká i rodiče s dětmi,“ zdůvodnil kombinaci starosta.

Soutěž o nejhezčího maskota

Děti měly k návštěvě ještě jeden důvod. Součástí programu totiž bylo i vyhlášení výsledků soutěže o návrhy obecního maskota skřítka Veselíčka. Autory těch nejvydařenějších výtvorů ocenila i návrhářka hraček Martina Beckertová, z jejíž tvorby pochází postavičky Kukyho nebo Františka a Fanynky z Kouzelné školky. Beckertová podle návrhů vytvoří finální podobu maskota.

Už v pátek se sešli senioři

Sobotní akci v kulturním domě předcházelo ještě páteční setkání seniorů. Také těch se prý do kulturního domu vměstnalo kolem dvou stovek.

„Dnes je tady naopak zastoupena spíše mladší generace, účast je ale podobná,“ konstatoval v sobotu starosta, který je zároveň předsedou mikroregionu Lipensko.

Právě v souvislosti s tímto jedenáctičlenným svazkem obcí byla letos poprvé prezentována také výstava panelů, které sousední vesnice hlavně prostřednictvím fotografií představovaly.

„S obcemi spolupracujeme na různých projektech a v tomto jsme na ně navázali. Nainstalovali jsme tady bannery, které jednotlivé obce představují. Je to celkem unikátní záležitost, protože na jednom místě se už asi nikdy nesetkají,“ uvedl starosta Šulák.

Kulturní dům ve Veselíčku v poslední době prošel částečnou rekonstrukcí.

„Snažíme se to postupně obnovovat z vlastních prostředků. Myslím si, že je potřeba, aby obce investovaly do oprav vlastní peníze a z dotací pak žádaly finance pro nové projekty,“ dodala hlava Veselíčka.

Sál určený společenským setkáním bude v příštích dnech opět hojně využívaný. Starosta Šulák prozradil, že příští víkend je na programu vánoční jarmark a o týden později přijde na řadu mikulášská besídka. Už nyní je v plánu také šest plesů, které budou následovat v příštím roce.