„V létě pořádáme festival v sokolské zahradě, a tak nás napadlo, že bychom mohli uspořádat i něco na podzim, a aby to byla akce pro všechny generace,“ sdělil Deníku Tomáš Šulák ze sdružení Záhoří.

A to se jim opravdu povedlo. V tupeckém kulturním domě se to hemžilo dětmi, u stolů seděla střední i starší generace a mezi nimi korzovala místní mládež. Příjemnou atmosféru veselice dokreslila i řada vystoupení.

Během celého dne až do večerních hodin zde hrál taneční orchestr Základní umělecké školy Lipník nad Bečvou s názvem Leopardi, s Veselým cirkusem se předvedly děti z místní mateřinky a mladí herci z hranické základní umělecké školy pod vedením Jany Labašové zahráli muzikálovou pohádku Šípková Růženka.

Hlavní snahou sdružení Záhoří, které v obci působí již čtyři roky, je oživit dávné tradice, které zde fungovaly mnoho let, a zároveň obohatit po celý rok kulturní život v obci.

„V sedmdesátých a osmdesát letech zde působil lidový soubor písní a tanců, který vystupoval v krojích. My se snažíme dál na tuto tradici navázat. Není to ale jednoduché. Postupně se snažíme těmito akcemi shromáždit skupinu lidí, kteří by se tomu do budoucna zase věnovali,“ vysvětlil Šulák. Podle jeho slov by sdružení výhledově rádo působilo v celém okolí.