Jenže výtah byl pro ně nedostupný. V sobotu ale svůj skluz napraví - charita jim přepravu zámeckým liftem zajistila.

„Akce není určena jen lidem na vozíčku, ale třeba i seniorům a lidem se zdravotním postižením. Zajistíme jim prohlídku jedinečné střešní zahrady, která je známa už od roku 1609,“ připomněla ředitelka lipnické Charity Naděžda Vrbíková.

Podotkla, že návštěvníky na výjimečné akci přivítají i děti z romského sdružení Amary Fajta. „Záměrem je propojit poslech krásného altu s doprovodem živých ptáků a nabídnout návštěvníkům prohlídku zámeckého parku,“ doplnila Vrbíková.

Zaměstnanci lipnické radnice se s podobnou akcí pro hendikepované setkávají poprvé. „Výtah v zámku sice je, ale navazuje na kanceláře úředníků, takže dostat se odtud na střešní zahradu není běžně možné. V sobotu to ale bude zajištěno,“ slíbila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Na setkání se už těší i lipnická vozíčkářka Květa Sedláková. Za poslední rok se poprvé dostala ven z domu až tuto sobotu.

„Na projížďku po zámecké zahradě i parku se už těším, nedostanu se často do společnosti. Teprve až letos mi udělali před domem plošinu, takže situace by se pro mě měla zlepšit. Při sobotní prohlídce mě ale překvapilo, kolik překážek v Lipníku na lidi na vozíku stále ještě čeká. Z některých chodníků se totiž vůbec nedá bezpečně sjet,“ konstatovala Květa Sedláková.