Program zahájil Hranický dětský pěvecký sbor. Na řadu pak přišly nejmenší mažoretky Berušky z Mateřské školy Struhlovsko.

Rodiče i prarodiče si pak společně zazpívali při vystoupení folklorního souboru Rozmarýnek.

„Rodiče se přijdou podívat na své děti, a ty zase uvidí vystoupení druhých. Myslím, že je to dobré. S dětmi si zahrajeme různé zahradní hry, na které se dnes možná zapomíná. Proto to děláme, aby děti neseděly jenom u počítače a televize, ale aby se dostaly trochu ven," řekla Anna Musilová z Galerie M+M.

Postupem let si akce našla své příznivce a dnes se na Zahradní slavnosti potkává několik generací.

„Práce léčí a mojí odměnou je, když se akce vydaří. To je hnací motor," prozradila Musilová.

Poslední vystoupení v letošním roce si v sobotu užily děti ze souboru Rozmarýnek, který před patnácti lety založila při Domu dětí a mládeže Katarína Hegarová.

„Folklor tady nebyl, pocházím ze Slovenska a chyběl mi. Musela jsem tenkrát sehnat alespoň osm dětí, ze začátku byl vysloveně nezájem. Byli to známí, kteří nám doslova poskytli své děti. Pak se to teprve rozběhlo," prozradila Katarína Hegarová. Dnes má v kroužku dvakrát tolik dětí, nejmladším jsou i čtyři roky.

V letošním roce děti poprvé vystupovaly s živou hudbou.

„Doposud jsme používali nahrávky, ale tím, že děti začaly zpívat s muzikanty, tak je to nově motivovalo. Chtějí se učit další sloky a písničky, mám z toho velkou radost," svěřila se.

Školní rok se blíží ke konci, v hranické galerii ale bude stále živo.

„Už 21. června chystáme celodenní malování, 26. června pak flétnový koncert. V červenci tady bude výstava prací Poláků a výtvarníků z Frýdku-Místku, v srpnu zase salón výtvarníků z Hranic a okolí," přiblížila Anna Musilová.