„O strojírenské a chemické obory i o obor požární ochrana evidujeme každoročně velký zájem. Třeba u požárníků se nám vždycky hlásí devadesát lidí a bereme jen třicet. Nejsou to jenom studenti z Hranic a okolních vesnic, ale vlastně z celé Moravy," řekl učitel odborných předmětů na Střední průmyslové škole v Hranicích Leopold Voharek.

Podle něj má tradiční burza velký význam.

„Zvýší povědomí o škole. O tato setkání s veřejností mají samozřejmě školy zájem, navíc se ještě snažíme bavit s rodiči třeba na rodičovských schůzkách," podotkl pedagog.

Zástupci škol se návštěvníky pokouší zaujmout nejrůznějšími způsoby. Například studenti třetího ročníku oboru hotelnictví Střední školy gastronomie a služeb v Přerově předvedli ukázku míchání nápojů.

„Jsou to jejich vlastní kalkulace, návštěvníky to velmi zaujalo. Museli jsme brzdit nabídku nápojů, protože do čtyř hodin bychom s nimi nevydrželi. Já jsem byla se zájmem spokojená," řekla učitelka školy Alena Blažková, která se burzy škol v Hranicích účastní každý rok.

Více než samotní žáci osmých či devátých tříd se na možnosti středních škol vyptávali jejich rodiče.

„Jsme tady od devíti hodin ráno. Dopoledne byl nával škol, ale žáci si většinou vzali jen letáček a šli zase dále. Odpoledne s nimi chodili i rodiče, a ti už mají na studium více dotazů," uvedl Ladislav Kolár ze Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm.