Potvrzují to i čísla z uplynulé turistické sezony.

„Možná je to i tím, že Turistické informační centrum už nesídlí přímo na Staré radnici, ale přestěhovalo se na zámek. Návštěvnost centra sice stoupla, ale zájem o prohlídku z radniční věže tím naopak klesl," míní Jana Černá z odboru školství a kultury. Podle ní se ale stále najdou lidé, kteří jsou za nabízené možnosti rádi.

Stejnou příčinu vidí i referentka TIC Lenka Ličmanová.

„Některým lidem se nechce přecházet pro průvodce do jiné budovy. Celková návštěvnost informačního centra ale rozhodně stoupla," uvedla.

Město se problémem prý ještě bude ke konci roku zabývat, omezení nebo úplné zrušení takové služby ale zatím neplánuje.

Skutečností však je, že zájem o výhled z radniční věže, tím spíše o průvodcovskou prohlídku klesá dlouhodobě.

Za posledních sedm měsíců o výhled na město z horní části Staré radnice zažádalo 473 zájemců, v případě prohlídky s průvodcem v průběhu června až září šlo pouze o 159 žadatelů.

V sousedním Lipníku nad Bečvou se procházce po městě s průvodcem daří lépe.

„Doposud tuto možnost využilo celkem 2005 zájemců, což je o něco více než před rokem. Zájemce jsme nalákali na dvě církevní trasy a prohlídku Lipenských parků a zahrad. Samozřejmě akcím předchází propagace na webu či v novinách," prozradila Jana Březovská z tamního Turistického informačního centra.

Jeskyně? Návštěvnost je podobná té loňské

Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních se v letošním roce oslavovalo sto let od jejich objevení, na návštěvnosti se tento fakt ale výrazněji neprojevil. Čísla jsou srovnatelná s loňským rokem. Slabší jaro, během kterého panovalo na Hranicku ještě značně nepříznivé počasí, nahradil nadstandardně přívětivý podzim.

„První návštěvníky jsme přivítali už v únoru, ale šlo jen o pár návštěvníků. Během května a února sem zavítaly hlavně školní výpravy, přes prázdniny zase převažovaly rodiny s dětmi," prozradila zástupkyně vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní Martina Lukavská.

V souvislosti s významným jubileem se i v Hranicích pořádala řada přednášek či výstav.

„Možná jsme trošku čekali, že stoleté výročí přiměje k návštěvě více lidí, ale třeba nás díky výstavám navštíví v příštím roce," dodala Martina Lukavská. Ke konci října do jeskyní zamířilo celkem 43 644 zájemců, loni to bylo pár stovek více. Předem objednané skupinky ale budou krásy tohoto podzemního systému obdivovat až do poloviny prosince.