V tu chvíli mohou přijít až o deset tisíc. Praxe je však úplně jiná.

Strážníci jsou k cyklistům, jedoucím z letních restaurací nebo rodinných oslav či takzvaných grilovaček velmi benevolentní.

„A to nejen v Hranicích,“ dodal velitel hranické městské policie Miroslav Mann. Podle toho, jak se dělí o zkušenosti s jinými kolegy, nečíhají na cyklisty hlídky ani v jiných městech.

Pokud by strážníci dávali cyklistům cíleně dýchat, mohli by je v případě pozitivní zkoušky předat příslušnému správnímu orgánu a vystavit je tak nemalé pokutě.

„Při menší hladině alkoholu jim hrozí deset až dvacet tisíc korun, pokud už svou vratkou jízdou ohrožují své okolí a nadýchají hodně, můžou přijít o 25 až 50 tisíc,“ uvedl Mann.

Ohled na cyklisty, kteří sednou na kolo po pár pivech, berou strážníci už proto, že se v létě nijak nezvyšuje počet dopravních nehod, při kterých by právě oni hráli roli.

„Pokud ale zastavíme neosvětleného cyklistu večer a on nadýchá, pak už k tomu při udělování pokuty přihlížíme,“ ujistil velitel strážníků.

Podle něj by se však cyklisté neměli trestat za alkohol v dechu tak přísně jako řidiči.

„Auto je svým způsobem zbraň, kterým se dá i zabít. Srážky s cyklistou rozhodně tak vážné nebývají. Navíc si člověk na kolo neplatí zákonnou pojistku, takže pokud nabourá do cizího auta, hradí jeho opravu sám,“ řekl Mann.

Jsou však případy, kdy ani strážníci nemohou zamhouřit nad opilým cyklistou oko. Jednou proti nim jeden takový šněroval silnici v protisměru a když se ho snažili zastavit, narazil jim do auta.

„Předali jsme ho tenkrát republikové policii, která záležitost dořešila jako dopravní nehodu,“ prozradil pointu tohoto kuriozního případu Mann.

Na rozdíl od řidičů nehrozí ovšem cyklistům ztráta bodů ani řidičského průkazu. Pokud například projedou křižovatku na červenou, zaplatí za to sice stejně vysokou pokutu, jako by jeli autem, ale žádného jiného postihu už se bát nemusejí.