V krátkodobém horizontu asi mnohé odradí, z dlouhodobého hlediska bude záležet hlavně na tom, jaká budou učiněna bezpečnostní opatření.

„Letenky a zájezdy do Francie normálně dál prodáváme. Lidé se nás na nic neptají, berou jako fakt, že se něco takového děje. Strach a panika stejně nikam nevedou. To je přesně to, co chtěli teroristé v lidech vyvolat. Člověk by se tomu měl postavit," soudí majitel cestovní kanceláře v Palackého ulici v Přerově Lubor Souček.

Nezájem klientů nezaznamenali ani v cestovní kanceláři v Kratochvílově ulici v Přerově.

„Zatím se na nás kvůli stornování pobytu ve Francii nikdo neobrátil," uvedla pracovnice této kanceláře.

Obavy z odlivu klientů, kteří chtějí strávit pobyt ve Francii, má ale vedoucí cestovní kanceláře ve Wilsonově ulici Svatava Cmerková.

„Silvestr a Vánoce v Paříži jsem zatím neprodala a obávám se, že už ani neprodám," konstatovala.

Tyto tragické události mají prý vždy krátkodobý dopad na cestovní ruch.

Stejné to bylo i po teroristických útocích v Egyptě či Tunisku.

„Jsou klienti, kteří se bojí, že se může něco stát. Další zase tvrdí, že netuší, co bude za půl roku. A pak je tu naštěstí stále velká skupina těch, kteří se vypraví na cestu za všech okolností a nenechají si ji ujít. Záleží jen na tom, jak se k tomu každý postaví. Já jsem se třeba letecky vracela z Egypta pouhý den předtím, než došlo k pádu letadla s ruskými pasažéry na palubě," řekla.

Podobné tragédie nelze předvídat

Na bezpečnost dbají nejvíce rodiče s malými dětmi, kteří si destinace pobytu vybírají i s ohledem na to, jaká zde panuje situace.

„Podobné tragédie ale nelze předvídat a bohužel se jim nedá ani zabránit," doplnil Lubor Souček.

Podle zástupců cestovních kanceláří v Hranicích lidé o zájezdy do Francie nemají zájem. Není to však v důsledku tragických událostí.

„My Francii a Paříž nabízíme jen velmi okrajově. V současné době tu žádné klienty nemáme a zájezd do těchto destinací v nejbližších týdnech ani neplánujeme," shrnul vedoucí cestovní kanceláře na Masarykově náměstí Petr Kraus.

„Situaci budeme ale nadále monitorovat – dostáváme informace od Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Pokud bychom měli plánovat zájezd do Francie, budeme velmi pečlivě zvažovat bezpečnostní rizika a případně i program," poznamenal.

O Silvestr v Paříži zájem není

Stejně to vidí i Zdenka Zacharová z cestovní kanceláře ve Svatoplukově ulici.

„O Francii zájem není. Původně jsme zamýšleli Silvestr v Paříži, ale ti, kteří se rozmýšleli, o něj nakonec zájem neměli. Proto tuto destinaci nenabízíme," uvedla.

Cestovní kancelář podle ní neměla v nabídce ani poznávací zájezdy.

„Domnívám se, že kvůli současné situaci by poptávka do konce roku stejně nebyla. Lidé by si výlet do Francie pravděpodobně rozmysleli a vybrali si náhradní alternativu," míní majitelka cestovní kanceláře.